Fitch podtrzymał ratingi A-/A Polski ze stabilną perspektywą

ISBNews
opublikowano: 03-08-2015, 14:13

Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie odpowiednio: A- i A. Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.

Pułap ratingów Polski został podtrzymany na poziomie AA-, zaś krótkoterminowy rating IDR dla długu w walutach obcych - na poziomie F2.

"Rating A- dla Polski przede wszystkim odzwierciedla dobre wyniki makroekonomiczne, w tym solidną politykę gospodarczą, dobry poziom wzrostu PKB oraz stabilne otoczenie gospodarcze i finansowe. Ograniczeniem dla ratingów są niski poziom PKB per capita i relatywnie wysoki poziom zadłużenia zagranicznego w porównaniu z otoczeniem" - czytamy w komunikacie.

Agencja przypomina, że wzrost PKB przyspieszył do 3,4% w 2014 r. z 1,7% rok wcześniej dzięki wsparciu popytu krajowego przy niskiej inflacji, spadku stopy bezrobocia oraz przy korzystnej dla finansowania polityce pieniężnej.

"Przygotowując się do wyborów parlamentarnych w październiku (…) partie polityczne przedstawiły różne propozycje z zakresu polityki gospodarczej, aby dotrzeć do wyborców. Agencja jest przekonana, że jakiekolwiek poluzowanie fiskalne byłoby ograniczone poprzez ramy instytucjonalne, w tym reguły dotyczące długu publicznego, regułę wydatkową oraz zgodność z kryteriami Unii Europejskiej dotyczącymi długu i deficytu. Nowe podatki dla poszczególnych sektorów mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko biznesowe" – czytamy dalej.

Fitch oczekuje, że deficyt 'general government' utrzyma się na poziomie 2,8% PKB w 2015 r. i zmniejszy się do 2,5% w 2017 r. Zdaniem analityków agencji, zadłużenie tego sektora osiągnie najwyższy poziom, 51% PKB, w 2016 r., po czym stopniowo spadnie do 48% PKB w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane