Fitch potwierdza ratingi dla BZ WBK

opublikowano: 23-09-2004, 18:24

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa potwierdziła 23 września wcześniejsze ratingi Banku Zachodniego WBK.

Oceny to:

- długoterminowy A,

- krótkoterminowy F1, i

- indywidualny C/D

- wsparcia 1

Perspektywa jest stabilna. Rating długoterminowy, a także rating krótkoterminowy i wsparcia odzwierciedlają potencjalne wsparcie jakie Bank mógłby otrzymać od Allied Irish Bank (AIB, rating AA- ((podwójne A z minusem)), który jest akcjonariuszem posiadającym 70,5% udziałów w BZWBK.

Rating indywidualny uwzględnia korzyści jakie BZWBK odnosi z bycia częścią grupy AIB, ostrożne podejście do zarządzania ryzykiem kredytowym i rynkowym, jak również relatywnie stabilny poziom kapitałów. Jakość nowych kredytów poprawiła się, ponieważ procedury ich przyznawania są ostrożne, a wycena zabezpieczeń konserwatywna. Jednak pomimo, że relacja kredytów nieregularnych do całego portfela kredytowego jest na lepszym poziomie niż średnia w Polsce to nadal jest wysoka według standardów międzynarodowych. Zyskowność BZWBK w 2004 roku znacząco się poprawiła dzięki ożywieniu gospodarczemu, a źródła przychodów w dużej mierze wyglądają na stabilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fitch potwierdza ratingi dla BZ WBK