Fitch potwierdził rating Rudy Śląskiej

DI
opublikowano: 08-07-2009, 11:17

Fitch Ratings potwierdził krajowy długoterminowy rating Rudy Śląskiej na poziomie A- (pol). Jednocześnie długoterminowa perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Komunikat Fiitch:

Negatywna perspektywa odzwierciedla opinię Fitch Ratings, że przewidywany wzrost zadłużenia spowoduje w przyszłości, że wydatki na jego obsługę będą większe od nadwyżki operacyjnej. Jeśli Władze Miasta będą kontynuować inwestycje finansowane z zaciąganego zadłużenia, a równocześnie słabe wyniki na poziomie operacyjnym będą niewystarczające do pokrycia wydatków na jego obsługę, rating może zostać obniżony.

W 2008r. wydatki operacyjne rosły szybciej niż dochody. Nadwyżka operacyjna pogorszyła się i wyniosła tylko 8,2% dochodów operacyjnych w porównaniu do średniej 10,1% w latach 2004-2007. Szczególnie wzrost wydatków na edukację obciąża dochody własne i może zwiększyć udział Miasta w finansowaniu wydatków ponad kwotę otrzymywanej subwencji. Natomiast obniżenie progów PIT od 2009r. i trwający kryzys gospodarczy przyczyni się do mniejszego wzrostu dochodów Miasta z podatków PIT i CIT, a nawet może spowodować ich lekki spadek.

Gospodarka lokalna jest zdominowana przez górnictwo. Udział sektora wynosi 25% w dochodach z podatku od nieruchomości i 100% w dochodach z opłaty eksploatacyjnej (22 mln zł w 2008r.). Słabnące wyniki finansowe w branży narażają budżet dodatkowo na spadek dochodów, jak miało to miejsce w latach 2000-2003. Pomimo, że Władze Miasta wspierają rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw i sektora usług (m. in. poprzez spółki miejskie: Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny i Rudzka Agencja Rozwoju Inwestor), a poprawiające się połączenia transportowe tworzą atrakcyjne warunki dla nowych inwestycji, zmiana struktury w gospodarce lokalnej jest możliwa tylko w dalszym okresie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Do końca 2008r. zadłużenie Miasta było umiarkowane i wynosiło 160 mln zł (39% dochodów bieżących). W najbliższych 3-4 latach Fitch oczekuje, że zadłużenie Miasta wzrośnie do ok. 220-250 mln zł. Wydatki na obsługę zadłużenia stanowiły 100% nadwyżki operacyjnej w 2008r i wyniosły 33,4 mln zł. Wskaźnik zadłużenia w relacji do nadwyżki bieżącej wyniósł 5,7 roku. Obsługa zadłużenia może się zwiększyć do 61 mln zł w 2012r., co spowoduje pogorszenie wskaźników spłaty zadłużenia, jeśli wyniki operacyjne budżetu nie poprawią się znacząco.

Miasto posiada wysokie zobowiązania pośrednie wynikające z udzielonego poręczenia oraz strat finansowych ponoszonych przez szpital miejski. Miasto poręczyło spłatę kredytu do wysokości 230 mln zł przez spółkę z 45% udziałem miasta założoną do budowy parku wodnego. Spółka ma spłacać kredyt w rocznych ratach do roku 2036. Dodatkowo Miasto przejmie część zadłużenia szpitala miejskiego w wysokości 14 mln zł po restrukturyzacji planowanej w ciągu kolejnych 2-3 lat.

Ruda Śląska liczy 144.580 mieszkańców. Leży ona w aglomeracji śląskiej liczącej 3 mln mieszkańców i skupiającej 17 miast. Województwo śląskie należy do najbardziej rozwiniętych regionów w Polsce. Produkt regionalny brutto (PRB) na jednego mieszkańca w województwie wynosi 106% średniej krajowej, co sprawia, że bezrobocie w Rudzie Śląskiej jest niskie i wynosiło zaledwie 5% na koniec 2008r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane