Fitch: wiarygodność Polski się nie zmieniła

opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Rating na poziomie A minus z perspektywą stabilną — tak było, jest i prawdopodobnie w najbliższym czasie będzie.

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła, że utrzymuje dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej naszego kraju. Dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej to A minus. Zachowano także perspektywę stabilną, co oznacza, że w najbliższym czasie agencja nie przewiduje ani podwyżki, ani obniżki oceny. Takiej decyzji oczekiwali eksperci.

— Nie widzę podstaw do zmiany perspektywy, tym bardziej oceny. Kluczowe dla ratingu są: wzrost gospodarczy, dochód per capita, skala nierównowagi zewnętrznej, dług publiczny do PKB, a w przypadku Fitcha również ścieżka deficytu sektora finansów publicznych i ryzyko przekroczenia 3 proc. PKB. Polski rating jest dobrze zakotwiczony — powiedział Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, jeszcze przed publikacją komunikatu. Zdaniem eksperta, jedynym czynnikiem, który teoretycznie mógłby oddziaływać w kierunku obniżenia naszej noty, jest kwestia praworządności, ale w metodologii Fitcha ma ona stosunkowo niewielki wpływ na rating. Bronią nas twarde dane.

— Znacznie tej kwestii wzrosłoby, gdyby dane wskazywały np. na znaczące spowolnienie napływu kapitału do Polski, ale tak nie jest — w trzecim kwartale w firmach z dominującym udziałem kapitału zagranicznego inwestycje przyspieszyły — dodaje Jakub Borowski.

W opinii analityków Fitcha, rating odzwierciedla „mocne fundamenty makroekonomiczne, wspierane przez solidne ramy polityki monetarnej i sektor bankowy”. Przeciw podwyżce oceny przemawia relatywnie niski poziom PKB na mieszkańca (w porównaniu do krajów o zbliżonym ratingu) oraz wysokie zadłużenie zewnętrzne netto. W drugim kwartale 2017 r. w Polsce stanowiło 32 proc. PKB, a „standardem” w grupie państw o ratingu wyższym bądź równym naszemu jest 6 proc. PKB.

Agencja na początku grudnia podwyższyła prognozy wzrostu PKB Polski na ten rok do 4,4 proc. r/r i 3,6 proc. na przyszły (w obu przypadkach szacunki skorygowano o 0,4 pkt. proc.). W piątek dowiedzieliśmy się o sporej obniżce prognoz dla sektora finansów publicznych na 2017 r. — deficyt ma wynieść nie 2,6 proc. PKB (jak zakładano wcześniej), ale 1,8 proc. W 2016 r. deficyt stanowił 2,5 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane