Fitch zapowiada podwyżkę ratingu dla Polski

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 21-02-2013, 16:06

Wreszcie cokolwiek dzieje się z polskim ratingiem. Po raz pierwszy od sześciu lat którakolwiek z agencji ratingowych otarcie mówi o możliwości podniesienia naszej oceny.

Fitch podniósł perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej - podała w czwartek agencja ratingowa w komunikacie.

- Deficyt w finansach publicznych w Polsce spadła od 2010 r. o około 4,5 pkt proc. PKB, do około 3,4 proc. PKB w 2012 r., co jest jednym z najlepszych wyników w UE. Oczekujemy dalszej, ładnej konsolidacji fiskalnej, ze spadkiem deficytu do 3,2 i 2,7 proc. PKB w 2013 i 2014 r. - twierdzą analitycy Fitch.

Ponadto tłumaczą, że Polska wykazała się w ostatnich latach dużą odpornością na globalne kryzysy, pomimo silnego powiązania z Europą Zachodnią.

- Pomimo spowolnienia gospodarczego w 2013 r., Polska ma w średnim terminie zdrowe fundamenty dla wzrostu gospodarczego - przekonuje Fitch.

Zmiana perspektywy na pozytywną nie oznacza jeszcze, że agencja podniosła nam rating, ale jest to zapowiedź takiego kroku. Można się spodziewać, że w ciągu kilku miesięcy ocena wiarygodności Polski pójdzie więc w górę.

O tym, że Polsce należy się podwyżka ratingu, "Puls Biznesu" pisał wielokrotnie, m.in na początku roku. Polski jest przez trzy największe agencje ratingowe oceniana niemal na równi z ratingiem Słowenii, czyli państwa, które w ostatnim roku otarło się o niewypłacalność. Znacznie lepiej oceniane są natomiast np. Czechy czy Słowacja.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane