Fixing zignorował decyzje RPP, Sejm uczynił popołudnie miłym

Artur Sulejewski
opublikowano: 19-11-1999, 00:00

Fixing zignorował decyzje RPP, Sejm uczynił popołudnie miłym

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść poziom podstawowych stóp procentowych w kraju. Takiego rozwiązania spodziewał się zresztą rynek. Temat ten był ostatnio na świeczniku. Przed posiedzeniem rady można było zapoznać się z licznymi opiniami wielu obserwatorów w tej sprawie. Wypowiedzi wszystkich praktycznie stron zakładały wzrost poziomu oprocentowania. Biorąc jednak pod uwagę spływające na rynek przed posiedzeniem RPP sondaże analityków w sprawie wysokości podwyżki, obradujące w środę gremium zaskoczyło. Nie pierwszy zresztą raz (wedle przypuszczeń rynku stopy miały wzrosnąć już na poprzednim posiedzeniu RPP, tymczasem wtedy ani drgnęły).

RYNEK AKCJI nie lubi podwyżek stóp procentowych. Nieoczekiwane decyzje w tego typu sprawach wprowadzają zazwyczaj nerwowy klimat na tym rynku, który objawia się przeceną notowanych na giełdzie akcji. Sądząc jednak po przebiegu czwartkowych notowań na warszawskim parkiecie, przedwczorajsze posunięcia organu, który kształtuje w naszym kraju politykę pieniężną, nie zostały źle odebrane przez inwestorów.

PODCZAS NOTOWAŃ jednolitych indeksy giełdowe jeśli traciły, to bardzo nieznacznie, a te najważniejsze z nich (WIG 20 i WIG) zdołały nawet wzrosnąć. Lepsze zachowanie spółek o większych rozmiarach od mniejszych firm (rynek podstawowy jako całość nieznacznie wzrósł, drugi segment parkietu lekko się obniżył) świadczy o tym, że większe obawy przed rozpoczęciem urzędowania naszej giełdy wykazywali inwestorzy o mniej zasobnych portfelach. Oceniając przebieg porannej części sesji, można odnieść wrażenie, że gracze giełdowi przyjęli dużą środową podwyżkę stóp jako pewnik pozostawienia ich w spokoju przez RPP w najbliższym czasie, a jej działania jako gwarancję dotrzymania przyszłorocznych celów inflacyjnych.

POZYTYWNE NASTROJE panujące na rynku akcji podczas fixingu podtrzymane zostały również w czasie godzin popołudniowych. Otwarcie notowań ciągłych w Warszawie mogło zadowolić inwestorów posiadających środki zaangażowane w akcjach. W dalszej części tych notowań tendencja wzrostowa została podtrzymana. Wspomogła ją z pewnością informacja, która dotarła do wiadomości inwestorów z Sejmu. Na Wiejskiej posłowie zatwierdzili projekt ustawy budżetowej na 2000 rok. Wzrosły szanse, że przyszłoroczne podatki zostaną uchwalone o co zabiega koalicja, a minister finansów nie zrezygnuje ze stanowiska. W efekcie podniosły się kursy akcji prawie wszystkich emitentów, zwyżkowały także papiery funduszy. Taki obraz rynku skłania do przypuszczeń, że zwyżka powinna mieć miejsce także na ostatniej w tygodniu sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy