Flassbeck: EBC powinien bezzwłocznie obniżyć stopy

opublikowano: 2008-01-09 14:35

Europejski Bank Centralny powinien natychmiast obniżyć stopy procentowe aby przeciwdziałać globalnemu spowolnieniu gospodarczemu, powiedział Heiner Flassbeck, dyrektor ds. strategii globalizacji i rozwoju w Konferencji Narodów Zjednoczonych Do Spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

Flassbeck powiedział, że EBC powinien działać natychmiast i „nie czekać, aż wszyscy zobaczą, że sytuacja w Europie się pogarsza”. Podkreślił, że EBC powinien wziąć na siebie zadanie stymulacji globalnego wzrostu wobec wyraźnego spowolnienia gospodarki amerykańskiej.

- Globalna gospodarka nie może liczyć tylko na USA jako lokomotywę wzrostu. Jeśli Europa nie chce pomóc przez politykę monetarną, niech wykorzysta politykę fiskalną – powiedział Flassbeck.
MD, Thomson Financial