FM obniża koszt utrzymania

Mariusz Chamier-Ciemiński
31-03-2005, 00:00

Facility Management (FM), jako element szeroko rozumianego zarządzania nieruchomościami, jest usługą outsourcingową integrującą obsługę infrastruktury technicznej, w tym automatykę budynku z podstawowym serwisem, jak np. sprzątanie i ochrona.

Zakres usług, które jest w stanie świadczyć firma FM, jest niezwykle ważnym aspektem umowy outsourcingowej — im jest on szerszy — tym większe realne szanse, że klient zauważy oszczędności w swoim portfelu.

Outsourcer musi doskonale znać rynek, na którym działa, posiadać odpowiednie wieloletnie doświadczenie, gwarantować profesjonalizm i na bieżąco wdrażać nowe, coraz bardziej efektywne rozwiązania, które pojawiają się na rynku.

Można wyróżnić dwa czynniki decydujące o uzyskaniu korzyści przez przedsiębiorstwo zlecające profesjonalnej firmie zarządzającej obsługę nieruchomości. Pierwszy wynika z ekonomii skali, drugi z ekonomii wiedzy.

Nie bez znaczenia pozostają też codzienne aspekty funkcjonowania firmy. Obsługa kadrowo-płacowa, koszty rekrutacji pracowników to istotne elementy funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Możliwość przekazania tych funkcji na zewnątrz pozwala skupić się na działaniach podstawowych.

Od kilkunastu lat polska gospodarka podlega intensywnym przemianom. Postępujący proces globalizacji, wysoka konkurencyjność oraz silna presja związana z ograniczeniem kosztów mają znaczący wpływ na reorganizację procesów biznesowych przedsiębiorstw. Outsourcing usług FM jest stylem zarządzania, który wspomaga omawiane procesy.

Mariusz Chamier-Ciemiński prezes GP Bis

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Chamier-Ciemiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / FM obniża koszt utrzymania