Foliówki dadzą budżetowi 1,1 mld zł

opublikowano: 18-10-2017, 22:00

Opłaty za torebki foliowe nie pójdą bezpośrednio na ochronę środowiska, ale zasilą budżet państwa — resort środowiska ucina spekulacje.

Od 1 stycznia 2018 r. klienci sklepów mają płacić za torby foliowe służące do pakowania zakupów. Obowiązek ponoszenia tzw. opłat recyklingowych wynika z unijnej dyrektywy, którą chce wdrożyć nasz rząd (opłata za torebkę powinna wynosić od 20 gr do 1 zł). Od pewnego czasu trwają jednak dywagacje, ile będzie kosztować jedna taka torebka, ile łącznie pieniędzy przyniosą te opłaty i na co będą wydawane. Pojawiały się doniesienia, że kwoty uzyskane za foliowe torebki zasilą np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska albo że zostaną przeznaczone na dofinansowanie walki ze smogiem (dopłaty dla najbiedniejszych na wymianę pieców).

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Tymczasem z informacji przedstawionych przez Sławomira Mazurka, wiceministra środowiska, wynika, że Polacy płacący w sklepach za torebki foliowe wspomogą budżet państwa. W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister kilka dni temu podał, że przy opłacie wynoszącej 20 gr za sztukę (najniższy pułap) wpływy z opłat za foliówki wyniosłyby ok. 1,1 mld zł rocznie.Sprecyzował, że opłaty za torebki foliowe będą stanowić dochód budżetu państwa. „Pobrana opłata recyklingowa będzie stanowiła dochód budżetu państwa. Mając na uwadze, że pierwsze środki pochodzące z pobranych opłat wpłyną do budżetu państwa dopiero w 2019 r., przeznaczenie ich zostanie określone w ustawie budżetowej na 2019 r.” — czytamy w odpowiedzi wiceministra Sławomira Mazurka na interpelację posłów Nowoczesnej. Podkreślił jednocześnie, że „nadrzędnym celem jest ograniczenie zużycia tych toreb, w związku z czym Minister Środowiska liczy na możliwie najniższą ich sprzedaż”.

Obecne zużycie torebek foliowych wynosi w Polsce ok. 300 sztuk rocznie na osobę. Rząd ma nadzieję, że spadnie ono co najmniej o połowę (w UE średnio ok. 200 sztuk). Okazuje się jednak, że resort środowiska myśli także o wprowadzeniu specjalnej opłaty za butelki PET (plastikowe butelki, w które rozlewane są rozmaite napoje). „Analizowana jest możliwość wprowadzenia w przyszłości kaucji na opakowania” — informuje wiceminister Mazurek. Podał, że resort zlecił ekspertom „przygotowanie opracowania dotyczącego możliwości wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego dla opakowań”. Jej wyniki mają być gotowe w grudniu 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu