FOMC obniżył stopy

opublikowano: 31-07-2019, 20:01
aktualizacja: 31-07-2019, 20:41

Na zakończenie dwudniowego posiedzenia amerykańskie władze monetarne podjęły decyzje o obniżeniu stóp procentowych.

Główna stopa bechmarkowa obniżona została o 25 punktów bazowych.  Stopa funduszy federalnych została obniżona z 2,25-2,50 proc. do 2,00-2,25 proc.

Budynek Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, w którym obraduje FOMC
Zobacz więcej

Budynek Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, w którym obraduje FOMC fot. Bloomberg

Decyzja zgodna jest z oczekiwaniami większości ekonomistów, analityków i traderów.

To pierwsza obniżka ceny pieniądza przez FOMC od grudnia 2008 r.

Władze monetarne zdecydowały też o zatrzymaniu programu redukcji bilansu dwa miesiące wcześniej niż zakładano. Ma do tego dojść w sierpniu. Program obowiązywał wiec jedynie przez dwa lata.

Czytaj czym może grozić zbyt liberalna polityka pieniężna>>Banki centralne ryzykują nadmuchaniem bańki

Decyzja o redukcji stóp zapadła stosunkiem głosów 8 do 2. Za utrzymaniem ich dotychczasowego poziomu opowiedzieli się jedynie Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu oraz Esther George reprezentująca oddział Rezerwy Federalnej z Kansas City. Oboje wyrazili wątpliwości co do obniżki stóp w obliczu obecnej ekspansji, stopy bezrobocia na poziomie zbliżonym do 50-letniego minimum i silnych wydatków gospodarstw domowych.

W uzasadnieniu FOMC stwierdził, że niższa cena pieniądza jest wynikiem stłumionej inflacji i negatywnych czynników w globalnej gospodarce. Natomiast amerykańska gospodarka pozostaje solidna, ale należy bacznie monitorować prognozy i wskaźniki.

Jerome Powell, przewodniczący Fed powiedział w trakcie konferencji, że od czerwca nastąpiły zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany gospodarcze. Podkreślił, że doszło do powrotu pewnej stabilizacji w handlu po niemal "wrzeniu" w maju i czerwcu. Podkreślił, że obniżka ma pomóc gospodarce utrzymać obecny "korzystny "stan.  

W jego opinii, obowiązujący cel inflacyjny na poziomie 2 proc. w średnim okresie pozostaje "symetryczny". Tym samym dopuszcza się sytuację, że okresy inflacji poniżej tego poziomu mogą być zrównoważone przyszłymi okresami, w których inflacja przekroczy 2 proc.

Reakcja Wall Street na decyzję FOMC była negatywna, gdyż część inwestorów liczyła na mocniejsze cięcie. Spadki zdynamizowały się po tym jak Powell stwierdził, że osobiście wyklucza "długi" cykl obniżek stóp procentowych. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu