Forint traci do euro i dolara, korona stabilna

opublikowano: 08-06-2001, 13:26

LONDYN (Reuters) - Czeska korona nie zareagowała w znaczący sposób na wyższą niż oczekiwaną, 0,6-procentową inflację w maju.

Jednak według analityków dane te mogą sprawić, że Narodowy Bank Czech będzie nadal tolerował wysoki kurs korony, upatrując w tym element tamujący inflację.

Według analityka Deutsche Banku Marco Annunziatty do ewentualnej interwencji na rynku walutowym bank centralny mogą skłonić dopiero słabe dane o kwietniowym deficycie handlowym, które zostaną opublikowane pod koniec przyszłego tygodnia. Euro wyceniano na 34,071 korony czeskiej.

Po wypowiedzi węgierskiego premiera Viktora Orbana, który ostrzegł przed negatywnymi skutkami umacniania się forinta dla eksportu i działalności średnich firm, kurs węgierskiej waluty zaczął spadać.

Orban dodał, że rząd będzie starał się utrzymać kurs forinta na poziomie nie wyższym niż 10 procent powyżej dziennego parytetu ustalanego wobec euro.

W czwartek forint zakończył notowania na poziomie 8,9 procent powyżej parytetu. Euro wyceniano na 250,54 forinta, a dolara na 295,16 forinta.

Uwagę dealerów przykuwały wyniki referendum w Irlandii na temat rozszerzenia Unii europejskiej na wschód, które odbyły się wczoraj.

Częściowe wyniki irlandzkiego referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Nicejskiego podane w piątek przez publiczne radio wskazują, że przeciwnicy ratyfikacji traktatu zyskali niewielką przewagę.

Odrzucenie Traktatu może oznaczać zahamowanie procesu rozszerzania Unii. Oficjalne wyniki referendum mają być znane po południu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu