Forma prawna firmy rodzinnej

KATARZYNA STABIŃSKA adwokat w Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
14-10-2013, 00:00

Interesującą formułą, w której mogą działać firmy rodzinne, są spółki komandytowo-akcyjne.

KOMENTARZ PRAWNIKA

W części pierwszej artykułu „Firmy Rodzinne — wybór formy prawnej ma znaczenie” mowa była o spółkach kapitałowych i spółkach osobowych, jako różnych modelach prowadzenia biznesu. Można również zwrócić uwagę na konstrukcje mieszane. Tworzona jest spółka osobowa (najczęściej spółka komandytowa), w której wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania jest — tworzona specjalnie w tym celu — spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast osoby fizyczne — członkowie rodziny mają status wspólników, których odpowiedzialność za długi spółki jest wyłączona. Spółka z o.o. jest tutaj tylko dodatkiem, natomiast zarówno proces zarządzania, jak i przepływ zysków odbywa się przez członków rodziny.

Interesującą formułą, w której mogą działać firmy rodzinne, są spółki komandytowo-akcyjne. Zdarza się często, że firma rodzinna wypracowała dobrą i rozpoznawalną markę, ale brak jest jej pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa. Z drugiej strony na rynku są inwestorzy, którzy gotowi są zainwestować pieniądze w firmę rodzinną w zamian za zyski, jakie będzie przynosiła jej działalność. Osoby takie mogą utworzyć właśnie spółkę komandytowo-akcyjną (w skrócie SKA.), w której członkowie rodziny będą tzw. komplementariuszami, a więc wspólnikami, którzy swoim nazwiskiem firmują działalność, zarządzają firmą, a swoim majątkiem gwarantują jakość marki. Inwestor natomiast staje się akcjonariuszem spółki. Wkłada on w spółkę określone fundusze, zwykle nie angażuje się w zarządzanie, pozostaje też anonimowy dla rynku, jednak w zamian za udzielone finansowanie otrzymuje prawo do udziału w zysku. W ten sposób zarówno komplementariusze (członkowie rodziny), jak i akcjonariusze (inwestorzy) są zaangażowani w przedsięwzięcie i zainteresowani jego rozwojem.

Firmy rodzinne o rozbudowanym profilu działalności decydują się często na tworzenie sieci powiązanych ze sobą spółek. Każda z nich ma na celu realizację innego przedsięwzięcia. Taka konstrukcja ma ograniczać rodzaje ryzyka związane z ewentualnym niepowodzeniem jednej z gałęzi działalności. Na czele tych podmiotów stoi najczęściej spółka, której bezpośrednimi wspólnikami są członkowie rodziny, zarządzająca całą grupą. Spółki córki realizują różne profile działalności. Forma powinna być w obszarze zainteresowań wspólników nie tylko przy zakładaniu działalności, ale również w toku rozwoju firmy. To, co było dobre dla mikro- czy małego przedsiębiorstwa, nie musi być dobre dla większego. Rozwój firmy może wymagać zmian organizacyjno-prawnych, jeśli jesteśmy zainteresowani zwiększeniem lub przynajmniej utrzymaniem jej efektywności.

Forma powinna być w obszarze zainteresowań wspólników nie tylko przy zakładaniu działalności, ale również w toku rozwoju firmy. To, co było dobre dla mikro- czy małej firmy, nie musi być dobre dla większej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KATARZYNA STABIŃSKA adwokat w Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Forma prawna firmy rodzinnej