Formalności w swoim banku

HALINA WIŚNIEWSKA
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Niepodważalną zaletą gwarancji de minimis są jej koszty, które wyniosą 0 zł dla gwarancji udzielonych w 2013 r., za pierwszy rok ich obowiązywania.

Od 2014 r. będzie to koszt minimalny — 0,5 proc. wartości udzielonej gwarancji. Gwarancją można zabezpieczyć do 60 proc. wartości kredytu, a jej maksymalna wysokość to 3,5 mln zł. Ochrona kredytu w programie gwarancji de minimis nie może trwać dłużej niż 27 miesięcy.

Kolejną istotną korzyścią dla przedsiębiorcy jest fakt, że po gwarancję nie musi iść do Banku Gospodarstwa Krajowego, ponieważ wniosek o jej udzielenie składa razem z wnioskiem kredytowym w swoim banku. Dzięki temu przedsiębiorca oszczędza swój cenny czas, a w razie wątpliwości przy wypełnianiu wniosku może poprosić o pomoc doradcę w banku kredytującym.

Jeśli przedsiębiorca jest zdecydowany, by skorzystać z gwarancji de minimis, może samodzielnie przygotować dokumenty. Warto wówczas zajrzeć na stronę www.deminimis.gov.pl, na której znajdują się praktyczne wskazówki i szczegółowe wyjaśnienia dotyczące wypełniania wniosku o udzielenie gwarancji.

Wypełniając wniosek, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, m.in. czy firma spełnia kryteria definicji mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy (pamiętając o powiązaniach kapitałowych i organizacyjnych z innymi podmiotami), czy prowadzona działalność nie jest wyłączona z możliwości uzyskania pomocy de minimis albo czy kredyt nie będzie finansować wydatków, które są wykluczone z możliwości uzyskania pomocy de minimis.

Przed złożeniem wniosku należy również sprawdzić, czy firma bądź podmiot z nim powiązany lub partnerski nie korzystał przez okres poprzedzających 3 lat z pomocy de minimis i czy jej łączna wartość nie przekroczyła limitu 200 000 EUR. Trzeba pamiętać, że kwota uzyskanej gwarancji de minimis nie przelicza się wprost na kwotę pomocy publicznej. Wartość pomocy de minimis udzielonej w formie gwarancji oblicza się poprzez pomnożenie kwoty gwarancji przez 13,33 proc. i podzielenie przez średni kurs euro NBP z dnia udzielenia gwarancji.

HALINA WIŚNIEWSKA

dyrektor zarządzająca w Banku Gospodarstwa Krajowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HALINA WIŚNIEWSKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu