Fortis Bank drożeje wbrew logice

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

Fortis Bank drożeje wbrew logice

Czy można podnieść kurs spółki jedną akcją? Można. Wczoraj kurs Fortis Banku wzrósł o 7,5 proc. — do 24,5 zł. Właściciela zmienił jeden papier. Przykład tej instytucji finansowej najlepiej pokazuje brak sensu w utrzymywaniu na parkiecie spółek, których płynność jest bliska zeru. Nie licząc pakietu, który posiada inwestor strategiczny — Fortis Bank — na rynku jest 138,9 tys. walorów banku, czyli 1,35 proc. ogółu akcji. Jednak nie wszystkie z nich znajdują się w wolnym obrocie. Tymczasem główny inwestor, zgodnie z zobowiązaniami, nie może wycofać banku z giełdy do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie chce także podnieść płynności jej akcji poprzez nową emisję. I w tej sytuacji nie ma dla niego najmniejszego znaczenia, że wykonuje głosy na WZA tylko z 75 proc. akcji.

KURS akcji banku obecnie w żaden sposób nie odzwierciedla ani sytuacji fundamentalnej, ani trendów rynkowych. Czasem nie zmienia się wcale — bo papiery Fortis Bank, tak jak w poniedziałek, nie są przedmiotem ani jednej transakcji — a czasem nieoczekiwanie dość znacznie się zmienia.

BANK tymczasem od nieco ponad roku rozwija się dynamicznie. Uporządkował portfel produktów, w związku z tym także określił grupę klientów, do których są one kierowane. Oferta Fortis Banku skierowana jest do średnich przedsiębiorstw oraz osób zarządzających tymi firmami. Bank wprowadził także nowoczesny i sprawny system obsługi przez Internet.

WE WRZEŚNIU zarząd obniżył prognozę zysku netto na koniec roku — o 39 proc. do 23 mln zł. Powodem było utworzenie rezerw na należności kredytowe, kilku klientów zaczęło bowiem mieć kłopoty finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fortis Bank drożeje wbrew logice