Forum Family Office łapie wiatr w żagle

DI
opublikowano: 13-06-2013, 00:00

Firma kierowana przez Witolda Obszyńskiego zaoferuje zamożnym rodzinom dwa nowe fundusze — akcyjny i market neutral.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się emisja certyfikatów funduszu akcyjnego, którego przewagą ma być niższa od średniej rynkowej opłata za zarządzanie i aktywna alokacja geograficzna. W tym roku zarządzający okazji do zarobku poszuka na GPW, ale w przyszłości będzie inwestował także w Europie Zachodniej i USA. Na celowniku znajdą się spółki, które są beneficjentem taniegogazu, oraz firmy korzystające na poprawie konsumpcji, np. banki. Prawdziwym asem w rękawie ma być jednak fundusz market neutral, który w przeciwieństwie do konkurencyjnego produktu Skarbca TFI będzie zajmował krótkie pozycje nie tylko na indeksy giełdowe, ale też na akcje spółek. Aktywa zainwestuje na rynkach Europy Środkowo- -Wschodniej. W obu funduszach będzie funkcjonować tzw. success fee.

— W funduszu akcyjnym zastosujemy zasadę „high water mark”, co oznacza, że opłata za sukces zostanie pobrana wyłącznie wtedy, gdy fundusz nie tylko pokona benchmark, ale gdy wartość certyfikatów będzie na swoim historycznym maksimum. Indeksem wzorcowym jest WIG20 total return. W. strategii market neutral success fee będzie naliczane od zysku powyżej 8 proc. w skali roku — tłumaczy Michał Hulbój, dyrektor biura zarządzania aktywami w forum TFI.

Nowe fundusze znajdą się pod dachem Forum Family Office, pierwszej na krajowym rynku usługi dla zamożnych rodzin, łączącej w sobie zarządzanie aktywami z oferowaniem produktów inwestycyjnych oraz doradztwem podatkowym i prawnym. Aby skorzystać z opieki, rodzina musi dysponować majątkiem w wysokości co najmniej 5 mln zł. Kilku chętnych już się znalazło, a docelowo Forum chciałoby obsługiwać około 100 klientów.

— W ramach family office uruchomiliśmy usługę asset management. Oprócz tego klienci otrzymują dostęp do funduszy inwestycyjnych konkurencyjnych TFI, mogą skorzystać z doradztwa finansowego oraz usług prawnych w kancelarii Radców Prawnych Oleś & Rodzynkiewicz, nakierowanych na pomoc w optymalizacji podatkowej czy sprawach związanych z dziedziczeniem majątku — dodaje Michał Hulbój.

Obecnie trwa też druga emisja certyfikatów funduszu dywidendowego,a jesienią wznowiona zostanie subskrypcja funduszu obligacyjnego. Ten pierwszy inwestuje w akcje spółek dywidendowych, drugi jest alternatywą dla depozytów i ma zarabiać od 100 do 200 pkt bazowych powyżej średniego oprocentowania lokaty bankowej. Po pierwszych emisjach do ich portfeli napłynęło łącznie 16 mln zł. Do niedawna Forum TFI specjalizowało się w funduszach dedykowanych, służących głównie do optymalizacji podatkowej. W ofercie posiada ponad 50 tego rodzaju produktów, w których zgromadzone jest 7,5 mld zł, co daje firmie trzecie miejsce na rynku aktywów niepublicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane