Fota obniżyła loty

KSA
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Dystrybutor części samochodowych przyciął tegoroczne prognozy. I zastanawia się, czy ujawniać szacunki na przyszły rok.

Dystrybutor części samochodowych przyciął tegoroczne prognozy. I zastanawia się, czy ujawniać szacunki na przyszły rok.

Zarząd Foty, dystrybutora części samochodowych, zaprezentował skorygowane prognozy na ten rok. Rynek nie zareagował jednak na komunikat nerwowo, bo akcje spółki potaniały już bardzo mocno przy okazji publikacji wyników trzeciego kwartału. Wtedy było już jasne, że Fota nie wykona szacunków publikowanych w prospekcie emisyjnym przed ubiegłorocznym debiutem.

W nowej prognozie Fota celuje w 604,7 mln zł przychodów. Zysk operacyjny ma wynieść 18,3 mln zł, a czysty zarobek sięgnąć 14,1 mln zł. Oznacza to ścięcie o 4,7 proc. prognozy przychodów, ale już o ponad 38 proc. zysku operacyjnego i 33,7 proc. wyniku netto.

— Zawinił głównie wzrost kosztów sprzedaży oraz wysokie koszty finansowe, spowodowane umocnieniem złotego — tłumaczy Bohdan Stankiewicz, prezes Foty.

Nadal też przynoszą straty zagraniczne spółki w Czechach, na Węgrzech i na Ukrainie.

— Spodziewamy się, że będą rentowne w przyszłym roku — mówi Bohdan Stankiewicz.

Po trzech kwartałach Fota wykonała już 68 proc. nowej prognozy przychodów, 63 proc. — zysku operacyjnego i ponad 70 proc. — zysku netto. Prezes podkreśla, że czwarty kwartał będzie dla spółki bardzo dobry, a nowa prognoza jest i tak zdecydowanie lepsza od wyników osiągniętych w 2006 r.

W przyszłym roku Fota chce usprawnić logistykę tak, aby zapasy utrzymywały się maksymalnie na poziomie 35 proc. sprzedaży spółki. Zmieniać się też będzie sieć dystrybucji: docelowo wszystkie oddziały mają działać na zasadzie franczyzy (obecnie około połowa). Zarząd pracuje teraz nad wewnętrznymi prognozami na 2008 r. Powinny być gotowe w połowie stycznia, ale zarząd nie podjął jeszcze decyzji, czy je upubliczni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu