Fota rozpoczęła pogoń za rywalami

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 21-06-2007, 00:00

W tym roku akcje Foty rosną w tempie dwucyfrowym. Ale dynamika kursu rywali, czyli Inter Cars i JC Auto, jest trzycyfrowa.

Fota, która na giełdzie pojawiła się nieco ponad pół roku temu, długo budziła się z zimowego snu. Przez pierwsze miesiące wyceniana była poniżej ceny emisyjnej. Na wyraźniejsze wybicie trzeba było poczekać do połowy marca. Od tego momentu jej kurs wyraźnie nabrał wiatru w żagle.

Jednak metamorfoza gdyńskiego dystrybutora części samochodowych nie powinna dziwić. Spółce kontrolowanej przez Bogdana i Lucynę Fotów sprzyja koniunktura w branży, a do tego dynamicznie rosną kursy giełdowych konkurentów z branży. Inwestorzy wykazują coraz większe zainteresowanie akcjami dystrybutorów części samochodowych w nadziei, że te wykorzystają dobrą koniunkturę w gospodarce i popiszą się dobrymi wynikami. Oby, bo w przeszłości firmy te potrafiły zaskakiwać także negatywnie.

Szefowie Foty przyznają, że wyraźnie odczuwają wzrost popytu i są w stanie rozwijać się w tempie 25-30 proc. rocznie. Firma możliwości zasygnalizowała już w I kwartale, kiedy jej przychody wyniosły 122 mln zł i były wyższe o 36 proc. niż rok temu. Wynik netto skoczył z minus 0,3 mln zł do 2,8 mln zł zysku.

Oprócz wyników uwagę inwestorów powinny przyciągać także ruchy akwizycyjne. Obecny etap rozwoju polskiego rynku dystrybucji części zamiennych można ocenić jako dobry do konsolidacji. Ma tego świadomość Fota, która z racji powinna być jednym z głównych rozgrywających. W skutek konsolidacji na rynku pozostanie wąska grupa silnych spółek, które będą liczyły się w Europie Środkowo-Wschodniej. Pomorskiej udało się w tym roku przejąć już dwie firmy: czeską Autoprima oraz Expom Kwidzyn. Na tym nie koniec. Fota ma na oku kolejne dwie-trzy firmy z branży.

Fota chce rosnąć także organicznie. Dlatego zamierza zwiększać udział w rynku dzięki poszerzaniu oferty produktowej. Ważne będzie także wzmacnianie kluczowej marki Kager. W tym roku firma chce utworzyć dwa-trzy magazyny regionalne w strategicznych miejscach kraju oraz sześć- -osiem oddziałów w kraju. W opinii spółki, sieć złożona ze stu oddziałów pozwoli jej efektywnie prowadzić sprzedaż.

co dalej

TAŃSZA OD BRANŻY

Choć w ostatnich miesiącach na akcjach Foty zarysował się trend wzrostowy, to i tak nie nadążają one za Inter Cars oraz JC Auto. W rezultacie wskaźnik cena/zysk wygląda w Focie dużo atrakcyjniej (30) niż u rywali (odpowiednio 46 i 160). Miejsce na dalsze

wzrosty kursu więc pozostaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy