Fotowoltaika pobiła rekord

22 marca po raz pierwszy w dziejach Polski instalacje fotowoltaicze produkowały ponad 2 GW energii.

Boom na fotowoltaikę trwa i daje o sobie znać w słoneczne dni. O rekordowej generacji ze słońca, przekraczającej po raz pierwszy 2 GW, poinformował w poniedziałek PSE, operator krajowego systemu elektroenergetycznego.

„Według szacunków PSE, w poniedziałek o godz. 11 fotowoltaika w polskim systemie pracowała z mocą dokładnie 2,448 GW. Między godz. 11 a 12 produkcja ze źródeł fotowoltaicznych wyniosła dokładnie 2,2484 GWh” – napisał operator w komunikacie.

To oczywiście nadal tylko niewielka część zapotrzebowania. Dla porównania, krajowe zapotrzebowanie na moc wyniosło w poniedziałek, o godz. 11, aż 23,49 GW.

Całkowita moc funkcjonujących w Polsce źródeł fotowoltaicznych to 4 GW (według stanu na 1 lutego 2021 r.). Za 70 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju odpowiadają źródła węglowe, opalane węglem brunatnym lub kamiennym.

2248,4 MWh

Tyle wyniosła w poniedziałek produkcja energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych. Po raz pierwszy przebiła 2 GWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane