Francja: Chirac apeluje o przyjęcie konstytucji UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-04-2005, 22:01

Prezydent Francji Jacques Chirac zaapelował w czwartek wieczorem do Francuzów o głosowanie "tak" w referendum w sprawie konstytucji unijnej. Referendum wyznaczono we Francji na 29 maja.

Prezydent Francji Jacques Chirac zaapelował w czwartek wieczorem do Francuzów o głosowanie "tak" w referendum w sprawie konstytucji unijnej. Referendum wyznaczono we Francji na 29 maja.

    Szef państwa zaznaczył, że ponowne negocjowanie tego dokumentu nie będzie możliwe, jeśli Francuzi zdecydują się go odrzucić w obecnej formie.

    Co więcej - ostrzegł - jeśli "nie" zwycięży w referendum, Francja będzie traktowana jak "czarna owca, która wszystko zablokowała", "zatrzyma się bowiem proces konstrukcji europejskiej".

    Prezydent uczestniczył w dyskusji z 83 młodymi Francuzami w Pałacu Elizejskim, transmitowanej przez telewizję prywatną TF1.   Zdaniem Chiraca, "argument, według którego można by renegocjować konstytucję, jest niepoważny", gdyż pozostałe 24 państwa UE nie zgodzą się na to.

    We wszystkich sondażach opinii publicznej przeprowadzanych wśród Francuzów wyraźnie górują przeciwnicy konstytucji. Przeciwko niej zamierza się wypowiedzieć w referendum 53 do 55 proc. respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane