Francja: Protesty służby zdrowia i studentów przeciw rządowej reformie

PAP
14-05-2009, 20:17

Tysiące pracowników służby zdrowia protestowało w czwartek na ulicach wielu miast Francji przeciw rządowej reformie służby zdrowia. Do niektórych manifestacji dołączyli także studenci, sprzeciwiający się gruntownym zmianom na uczelniach.

Czwartek był we Francji kolejnym dniem mobilizacji przeciwników zmian wprowadzanych przez prawicowy rząd Francois Fillona. W około 30 miastach, m.in. w Paryżu, Lyonie, Marsylii, demonstrowali lekarze, pielęgniarki i personel medyczny. Największa, paryska manifestacja zgromadziła według policji ponad 3 tysiące ludzi, a według związków zawodowych - 14 tysięcy. Media zauważają, że w porównaniu z poprzednimi manifestacjami w końcu kwietnia ruch kontestacyjny służby zdrowia osłabł.

Jednocześnie - jak podało ministerstwo zdrowia - w czwartek strajkowało około jednej czwartej lekarzy w Paryżu i co dziesiąty lekarz poza stolicą Francji.

Ten dzień protestów objął także w niektórych miastach studentów i wykładowców akademickich, którzy od wielu miesięcy sprzeciwiają się planowanej reformie uczelni wyższych. W Marsylii lekarze i studenci maszerowali ramię w ramię we wspólnym pochodzie.

Personel medyczny protestuje przeciw projektowi reformy szpitali, nazywanemu - od nazwiska minister zdrowia - "ustawą (Roselyne) Bachelot". Zakłada ona zwiększenie roli dyrektorów szpitali i upodobnia ich do szefów przedsiębiorstw. Protestujący obawiają się, że doprowadzi to do masowych zwolnień pracowników szpitali.

Premier Fillon podkreślił w wywiadzie dla czwartkowego "Le Figaro", że rząd "nie pójdzie już na żadne ustępstwa" wobec pracowników służby zdrowia, protestujących przeciw planowanej reformie. Równie stanowczo odrzucił możliwość odejścia rządu od planu reformy uczelni wyższych, który wywołał blokady i strajki na uczelniach. Zdaniem premiera, w kilku uczelniach sparaliżowanych protestami egzaminy odbędą się albo na jesieni, albo też w zastępczych lokalach poza kampusami uniwersyteckimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Francja: Protesty służby zdrowia i studentów przeciw rządowej reformie