Francuscy pracownicy nie chcą prywatyzacji

Przemek Barankiewicz
03-10-2002, 14:07

Tysiące osób zatrudnionych w sektorze energetycznym protestuje w Paryżu przeciw prywatyzacyjnym planom rządu francuskiego.

Marsz protestacyjny przyciągną m.in. pracowników Air France, francuskiej poczty, pracowników metra, lotniska i państwowych linii kolejowych. Wszyscy sprzeciwiają się planom Francisa Mera, ministra finansów, którego ambitny program prywatyzacyjny ma przynieść budżetowi miliardy euro w ciągu najbliższych pięciu lat.

Na pierwszy ogień mają pójść papiery linii Air France, które na piątek zaplanowały strajk. Rząd chce sprzedać z posiadanych 54 proc. akcji przewoźnika.

Dzisiejsza demonstracja została zorganizowana przez pracowników Electricité de France i Gaz de France. Rząd wprawdzie obiecał spółkom, że zatrzyma większościowe udziały w obu firmach, ale chce zreformować kosztowny system emerytalny i wprowadzić EdF i GdF na giełdę do 2004 r.

ONO, FT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Francuscy pracownicy nie chcą prywatyzacji