Francuska prasa: Katastrofalna decyzja Polski w sprawie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2006, 10:38

Poniedziałkowy "Le Monde" uważa, że Polska poddaje UE próbie sił odrzucając projekt zredukowanej stawki VAT na niektóre usługi. Decyzję Warszawy dziennik określa jako "katastrofalną".

Poniedziałkowy "Le Monde" uważa, że Polska poddaje UE próbie sił odrzucając projekt zredukowanej stawki VAT na niektóre usługi. Decyzję Warszawy dziennik określa jako "katastrofalną".

"Le Monde" podkreśla, że decyzja Polski to także cios dla premiera Francji Dominique'a de Villepina, dla którego przedłużenie zredukowanej stawki było "koniecznością". Zdaniem Villepina, niższy VAT jest m.in. niezbędny dla wzrostu zatrudnienia.

Dziennik przypomina też, że w samej Francji podatek za prace renowacyjne wzrośnie z 5,5 proc. do nawet 19,6 proc., co grozi likwidacją do 250 tys. miejsc pracy w sektorze budowlanym w całej Unii Europejskiej.

Gazeta powołując się na słowa minister Zyty Gilowskiej tłumaczy jednak, że według Polski będzie niesprawiedliwe, aby dziewięć krajów Unii korzystało z ulg aż do 2010 roku, podczas gdy nowe kraje UE tracą swe przywileje wywalczone w traktatach akcesyjnych w 2007.

"Liberation" natomiast uważa, że polskie władze przez swoje weto nie tylko same nie zyskają zredukowanej stawki VAT na nowe mieszkania, czego się domagały, ale także stracą przywileje wywalczone w ramach traktatu akcesyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane