FRANCUZI PRZYGLĄDAJĄ SIĘ POZYCJI MULTI VITY...

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 08-11-2000, 00:00

FRANCUZI PRZYGLĄDAJĄ SIĘ POZYCJI MULTI VITY...

...a jednocześnie samodzielnie budują rozlewnię wody mineralnej pod Łodzią

Danone, jeden z największych koncernów spożywczych na świecie, negocjuje ze Zbigniewem Jakubasem, właścicielem Multico, odkupienie 50 proc. udziałów spółki Multi Vita. Jednocześnie Francuzi budują w Ozorkowie pod Łodzią własną rozlewnię wody mineralnej.

Zbigniew Jakubas, właściciel grupy Multico, poszukuje inwestora branżowego, któremu zamierza zaproponować 50 proc. udziałów w rozlewni wody Multi Vita. Warszawski przedsiębiorca nie wyklucza również, że — w ramach planowanej transakcji — odda w ciągu dwóch- -trzech lat przyszłemu partnerowi prawo do zarządzania spółką. Negocjacje są bardzo zaawansowane, a ich zakończenie spodziewane jest jeszcze w listopadzie. Strony odmawiają ujawnienia wartości ewentualnej transakcji. Multi Vita kontroluje 8-9 proc. krajowego rynku wody mineralnej. Atutem tego zakładu są dwie nowoczesne linie rozlewnicze oraz dostęp do własnych źródeł.

— Mogę jedynie potwierdzić, że prowadzimy rozmowy na temat sprzedaży co najmniej 50 proc. udziałów spółki. Rozważam także przekazanie przyszłemu inwestorowi prawa do zarządzania Multi Vitą, ale proces ten moglibyśmy rozpocząć dopiero w rok po finalizacji transakcji — mówi Zbigniew Jakubas, właściciel grupy Multico.

Warszawski przedsiębiorca ma jeszcze wytwórnię wody mineralnej Krynica Zdrój, ale na razie nie zamierza się z nią rozstawać.

Własnymi drogami

Ewentualne porozumienie z Multico nie oznacza rezygnacji Francuzów z kontynuacji budowy własnej rozlewni w Ozorkowie pod Łodzią. Zakończenie inwestycji spodziewane jest w pierwszym kwartale 2001 roku. Francuzi nie ujawniają, ile pochłonie ta budowa. W ogóle nic nie mówią.

Warto podkreślić, że jeszcze kilka miesięcy temu Danone analizowało możliwość inwestycji w jedną z największych krajowych rozlewni — Żywiec Zdrój.

Według ubiegłorocznych badań Żywiec, z ponad 13-proc. udziałem w rynku, był największym producentem wody i jednocześnie jedyną firmą ze ścisłej czołówki, za którą nie stoi jeszcze duży inwestor. Nie wiadomo jednak, czy Francuzi po prostu zmienili zdanie, czy też akcjonariusze Żywca nie zdecydowali się na współpracę kapitałową z zachodnim partnerem. Oficjalnie strony nigdy nie potwierdziły, że prowadziły rozmowy na ten temat, a przedstawiciele Żywca zapewniają, że na razie nie widzą konieczności sprzedaży rozlewni zagranicznej firmie.

Co zrobi Eastbrigde

To jednak nie koniec roszad na rynku producentów wody mineralnej. Według wciąż nie potwierdzonych informacji, holenderska grupa inwestycyjna Eastbridge zamierza sprzedać rozlewnię wody Dar Natury, największego w Polsce producenta wody źródlanej w opakowaniach 5-galonowych (25 litrów). Nabywcą ma być szwajcarski koncern Nestle, z którym Holendrzy wspólnie już rozlewają Nałęczowiankę.

Marian Gromadzki, prezes spółki Nature Gift Distribution, dystrybutora Daru Natury, nie potwierdza tych informacji. Podobnie zresztą jak Khai Tan z Eastbridge, który nie wykluczył jednak, że inwestor może się na taki krok zdecydować.

— Eastbridge jest spółką holdingową, której działalność opiera się na sprzedawaniu jednych firm i wchodzeniu w nowe inwestycje. Niewykluczone więc, że pewnego dnia będziemy chcieli sprzedać rozlewnię. Na razie jednak myślimy o zwiększaniu udziałów w tym segmencie rynku wody — mówi Khai Tan.

Zdaniem obserwatorów rynku, transakcja jest już przesądzona. Podobnie zresztą jak w przypadku nieuchronnego przejęcia przez Nestle Mazowszanki, która trafiła w ręce Eastbridge na początku tego roku.

RWĄCY NURT: Zbigniew Jakubas, właściciel grupy Multico, w której skład wchodzi m.in. rozlewnia wody mineralnej Multi Vita, podjął decyzję o znalezieniu dla spółki silnego inwestora branżowego. Rywalizowanie z międzynarodowymi potentatami nie ma bowiem przyszłości. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane