Francuzi rozpędzają się na autostradzie A2

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 13-06-2011, 00:00

Meridiam chętnie odkupi od Polskiej Grupy Energetycznej akcje Autostrady Wielkopolskiej.

Meridiam chętnie odkupi od Polskiej Grupy Energetycznej akcje Autostrady Wielkopolskiej.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) od lat zapowiada, że skoncentruje się na podstawowym biznesie, czyli dostawie prądu, i sprzeda aktywa niezwiązane z energetyką. Obiecała sprzedaż pakietu w Polkomtelu oraz Autostradzie Wielkopolskiej, która zarządza trasą A2 Konin — Nowy Tomyśl i buduje odcinek do Świecka. Telekomunikacyjna transakcja jest właśnie w fazie negocjacji, a do autostradowej już zgłaszają się potencjalni nabywcy.

— Chętnie usiądziemy do stołu i porozmawiamy o ewentualnym odkupieniu akcji — mówi Peter Haykowski, dyrektor inwestycyjny Meridiam Infrastructure.

Fundusz ma obecnie 26,3 proc. akcji w Autostradzie Wielkopolskiej, a PGE prawie 20 proc.

Czy i kiedy wystawi je na sprzedaż, nie wiadomo. Z przedstawicielami energetycznej spółki nie udało nam się skontaktować.

W branży pojawiają się przypuszczenia, że PGE nie będzie się śpieszyć. Najpierw zamknie transakcję na rynku telekomunikacyjnym.

— I poczeka na efekty wprowadzenia e-myta, co może mieć wpływ na wycenę pakietu w autostradowej firmie — mówi nam jeden z przedstawicieli autostradowych koncesjonariuszy.

1 lipca powinien ruszyć elektroniczny system poboru opłat od kierowców ciężarówek na drogach zarządzanych przez państwo. Obecnie trasy te są "darmowe", a przewoźnicy kupują winiety. Okazując je mogą także korzystać z autostrad koncesyjnych, a firmy zarządzające szybkimi trasami dostają od państwa winietową gratyfikację.

Od lipca winiety znikają i na drogach koncesyjnych kierowcy tirów będą płacić na bramkach. W efekcie natężenie ruchu na A2 Konin —Nowy Tomyśl, sięgające obecnie 8 tys. ciężarówek na dobę, może się obniżyć. Trudno jednak ocenić o ile, co utrudnia wycenę pakietu PGE w Autostradzie Wielkopolskiej.

Z drugiej strony korzystnie na wycenę może wpłynąć zakończenie budowy odcinka do Świecka. Oddanie go do ruchu jest planowane na koniec listopada. Może wówczas PGE zdecyduje się zrealizować zapowiedzi i wystawi na sprzedaż autostradowy pakiet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu