Francuzi zachęcają do współpracy

Aneta Bawiec
opublikowano: 13-03-2002, 00:00

We Wrocławiu odbyło się Forum Gospodarcze Francja-Dolny Śląsk, w którym uczestniczyli samorządowcy, przedsiębiorcy i politycy. Spotkanie poświęcone było szansom rozszerzenia współpracy.

We Wrocławiu odbyło się Forum Gospodarcze Francja-Dolny Śląsk. W spotkaniu oprócz władz samorządowych i dyplomatów z obu krajów, uczestniczyli przedstawiciele ponad 100 przedsiębiorstw polskich i 11 francuskich. Głównym organizatorem forum była Polska Izba Handlowo-Przemysłowa z Francji, a jej partnerami po stronie polskiej: wojewoda dolnośląski oraz urzędy: marszałkowski i miejski.

Tematem przewodnim spotkania była promocja eksportu polskich towarów i usług na rynku francuskim. Mówiono m.in. o prawnych i finansowych aspektach współpracy oraz roli placówek dyplomatycznych, izb przemysłowo-handlowych i federacji.

— Ideą forum jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do działania na rynku francuskim — mówi Andrzej Szteliga, radca handlowy Ambasady RP w Paryżu.

Podkreśla on znaczenie współpracy zagranicznej dla rozwoju Dolnego Śląska w kontekście polskich starań o zorganizowanie wystawy Expo 2010 we Wrocławiu.

Na Dolnym Śląsku zarejestrowane są 62 przedsiębiorstwa z kapitałem francuskim. Działają one głównie w sektorach finansowym, turystycznym oraz w handlu detalicznym.

— Kapitał francuski stanowi 10 proc. inwestycji zagranicznych na Dolnym Śląsku. Istnieje duża szansa, aby ten udział zwiększyć — twierdzi Emilian Stańczyszyn, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jako przykład wspólnie podejmowanych inicjatyw podaje opracowywany partnerski projekt z Alzacją, dotyczący gospodarki odpadami. W 2/3 jest on finansowany ze środków francuskich.

Forum gospodarcze polsko-francuskie jest imprezą cykliczną, organizowaną w naszym kraju od 2000 roku. Pierwsza edycja miała miejsce w Krakowie, kolejne odbyły się w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Bawiec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Francuzi zachęcają do współpracy