Francuzi zaopiekują się polskimi seniorami

  • Alina Treptow
opublikowano: 06-01-2016, 22:00

Orpea, francuski gigant specjalizujący się w opiece nad osobami starszymi, szturmem wchodzi nad Wisłę. Przejął sieć Medi-System.

5,4 mld zł — na tyle PwC szacuje wartość polskiego rynku opieki nad seniorami. Za pięć lat kwota urośnie do ponad 8 mld zł. Perspektywa rosnącego rynku przyciągnęła inwestora znad Sekwany. Orpea, francuski koncern notowany na paryskiej giełdzie Euronext, prowadzący sieć centrów opieki i rehabilitacji, pod koniec 2015 r. przejął polską spółkę Medi-System, specjalizującą się w opiece długoterminowej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Zagraniczna grupa kupiła 90 proc. udziałów — 50 proc. od amerykańskiego funduszu private equity Highlander Partners (zainwestował w firmę ponad cztery lata temu) i 40 proc. od Marcina Zawadzkiego, założyciela Medi-Systemu. Polski inwestor zatrzymał 10-procentowy pakiet udziałów. Kwota transakcji nie została ujawniona, jednak biorąc pod uwagę ekspresowe tempo transakcji oraz zadowolenie sprzedających, nie mogła być mała.

— Rozmowy trwały zaledwie kilka miesięcy. Choć razem z funduszem Highlander Partners rozważaliśmy sprzedaż udziałów dopiero w połowie przyszłego roku, Orpea złożyła propozycję nie do odrzucenia. To gracz światowej klasy, działający m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Austrii. Ma na horyzoncie takie rynki jak Chiny czy Brazylia. Z takim partnerem Medi-System będzie mógł zwielokrotnić liczbę łóżek, a tym samym przychodów i ugruntować dominującą pozycję na polskim rynku — mówi Marcin Zawadzki. Zarząd polskiej spółki nie zostanie zmieniony. Marcin Zawadzki pozostanie w radzie nadzorczej i będzie konsultantem ds. rozwoju biznesu.

— W ciągu kilku lat Medi-System będzie dynamicznie się rozwijał, zarówno poprzez akwizycję, jak też inwestycje greenfield — zapowiada Marcin Zawadzki. Na koniec 2015 r. przychody Medi-Systemu wyniosły 10 mln EUR. Spółka prowadzi siedem placówek — w Warszawie oraz Chorzowie. Planuje ekspansję na terenie całego kraju. Do tej pory z oferty grupy skorzystało 10 tys. pacjentów.

— Medi-System, ze względu na pozycję lidera w Polsce, jest bardzo cennym nabytkiem. Inwestycja wpisuje się w naszą strategię. Podobnie jak w innych krajach, kupiliśmy firmę, która ma bardzo kompetentny zarząd i doświadczony personel medyczny — tłumaczy Yves Le Masne, prezes Orpei.

Nowego inwestora mogą pozazdrościć Medi-Systemowi jego konkurenci (według naszych informacji, im również przyglądali się Francuzi). Orpea jest drugim w Europie graczem na rynku opieki długoterminowej. Zarządza blisko 700 placówkami opieki, dysponującymi niemal 70 tys. miejsc dla pacjentów. Jej kapitalizacja na francuskiej giełdzie wynosi około 4,5 mld EUR. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Mało pieniędzy, duże potrzeby

TATIANA PIECHOTA

prezes Upper Finance Med Consulting

Przejęcie Medi-Systemu przez Orpeę to dobra transakcja, która potwierdza jednocześnie, że polski rynek nadal jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Branża opieki długoterminowej przyciąga nie tylko nowych, zagranicznych inwestorów, ale też firmy już działające w polskim sektorze medycznym. Kilku naszych klientów przymierza się do inwestycji w tym obszarze. Na rynku opieki funkcjonuje kilka modeli, on sam dopiero się klaruje. Największą barierą rozwoju jest finansowanie. Publiczne jest ograniczone, a jeśli chodzi o prywatne — ciągle niewielką część społeczeństwa jest stać na zapłatę za usługę z własnej kieszeni. Pewne jest to, że potrzeby będą ogromne — jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu