Frank najdroższy od marca 2009

Marcin Kiepas
opublikowano: 21-12-2010, 18:42

We wtorek złoty nieznacznie zyskał do  dolara, pozostał stabilny do euro oraz osłabił się do franka. O godzinie 18:11 kurs USD/PLN testował poziom 3,0393 zł, EUR/PLN 3,9936 zł, a CHF/PLN 3,1739 zł. W poniedziałek na zamknięciu było to odpowiednio 3,0433 zł, 3,9935 zł i 3,1555 zł.

Notowania USD/PLN i EUR/PLN pogrążyły się w przedświątecznym marazmie. Ograniczone były zarówno obroty, jak i zmienność. Dolar pozostawał w przedziale 3,0225-3,0452 zł, natomiast euro 3,9800-4,0011 zł. Większych emocji nie sprowokowało, ani ostrzeżenie Moody's Investors Service o możliwej obniżce ratingu Portugalii, ani też bijące rekordy hossy europejskie i amerykańskie indeksy. Bez echa pozostały też dane o inflacji bazowej w Polsce. Sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN sugeruje, że do końca tygodnia notowania tych par mogą pozostawać stabilne.

Przedświątecznego marazmu nie doświadczył szwajcarski frank. Nowe historyczne minima EUR/CHF (efekt obaw o przyszłość krajów peryferyjnych Strefy Euro, a tkaże oczekiwania co do kształtowania się stóp procentowych w Szwajcarii i Strefie Euro) wywindowały notowania CHF/PLN do 3,1769 zł. To najwyższy poziom od marca 2009 roku. Perspektywa dalszego spadku EUR/CHF oraz brak potencjalnych oporów na CHF/PLN, sugeruje dalsze umocnienie franka. Rosnące wykupienie sprawia jednak, że będzie ono raczej ograniczone.

Wydarzeniem środy na rodzimym rynku będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Rynek nie oczekuje ich zmian, ale oczekiwanie na decyzję może ograniczać zmienność. Wydarzeniem na rynku globalnym, obok potencjalnych doniesień z krajów peryferyjnych Strefy Euro, będzie publikacja ostatecznych danych nt. amerykańskiego PKB za III kwartał.

Marcin Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane