Frankowicze muszą się liczyć z przedawnieniem

opublikowano: 04-12-2019, 22:00

Od franków nie ma odsetek ustawowych, a zegar tyka. To główne wnioski z prawomocnej porażki Deutsche Banku.

Skończyła się dobra passa Deutsche Banku w sporach dotyczących tzw. kredytów frankowych. Po rozstrzygnięciu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie Kamila i Justyny Dziubaków bank uzyskał co najmniej trzy korzystne i prawomocne wyroki w sporach z kredytobiorcami, jednak 4 grudnia zapadł wyrok, który banku nie ucieszy.

Sąd Apelacyjny w Warszawie w znacznej części przychylił się do apelacji wniesionej przez Tomasza Budrysa, który przegrał z Deutsche Bankiem w pierwszej instancji. Sędziowie Beata Byszewska, Marzena Konsek-Bitkowska i Agnieszka Wachowicz-Mazur zasądzili na jego rzecz niemal 169 tys. zł z odsetkami od 15 listopada 2017 r. (dzień wniesienia pozwu) oraz niemal 88 tys. CHF, ale już bez odsetek.

— Jeżeli chodzi o kwotę w walucie obcej, to nie można zasądzić odsetek ustawowych, bo one dotyczą tylko świadczeń w walucie polskiej — tłumaczyła w ustnym uzasadnieniu sędzia Beata Byszewska, przewodnicząca składu orzekającego.

Wyjaśniając zmianę korzystnego dla banku rozstrzygnięcia pierwszej instancji, stwierdziła, że sąd apelacyjny doszedł do przekonania, iż umowa kredytu hipotecznego będąca przedmiotem sporu zawiera klauzule abuzywne. Zwróciła też uwagę, że klient banku nie był świadomy ryzyka walutowego. Jej zdaniem bank nie udowodnił, że poinformował klienta o ryzyku walutowym w taki sposób, by świadomie mógł podjąć ryzyko związania się na kilkadziesiąt lat umową zawierającą taki element ryzyka.

Warto zwrócić uwagę, że choć wyrok drugiej instancji jest generalnie po myśli klienta Deutsche Banku, to nie uwzględnił jego roszczeń w całości. W złotych Tomasz Budrys domagał się bowiem więcej niż zasądzone blisko 169 tys. zł. Sąd uznał jednak, że ze względu na przedawnienie nie należy mu się 31,9 tys. zł.  

25 - prawdopodobnie tyle prawomocnych wyroków w sporach frankowych zapadło w polskich sądach od orzeczenia TSUE w sprawie państwa Dziubaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane