Frankowiczów ubywa, zadłużenie maleje

opublikowano: 11-12-2017, 22:00

W tym roku ubyło 33,6 tys. spłacających kredyty we franku szwajcarskim, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Wśród 15,1 mln kredytobiorców w Polsce ci zadłużeni w szwajcarskiej walucie mają 5,7-procentowy udział. Liczba takich kredytów to 1,77 mln, a ich wartość pozostająca do spłaty to 141,6 mld zł (w tym 114,03 mld zł z tytułu kredytów mieszkaniowych). Na koniec maja 2016 r. zobowiązania frankowiczów wynosiły — odpowiednio — 163 i 137 mld zł.

— Wśród czynników wpływających na spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy odnotować m.in. najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od pamiętnego stycznia 2015 r. [wówczas bank centralny Szwajcarii przestał bronić kursu waluty — red.]. W tym roku złoty umocnił się już o ponad 12 proc. do franka z tamtego okresu. Warto także zaznaczyć, że wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych we franku mają sami frankowicze, którzy rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe, co powoduje spadek zadłużenia — mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

Opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w CHF ma 10,2 tys. osób — jest to 1,1 proc. zadłużonych w tej walucie.

— Od lat obserwujemy bardzo dobrą jakość obsługi kredytówmieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych. Solidność obsługi wpływa znacząco na dobrą jakość portfela, odpornego na wahania kursowe w przypadku kredytów walutowych. Na koniec października 2017 r. na ponad 2,3 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 32 tys. (1,4 proc.) występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni — dodaje Waldemar Rogowski.

Na 868,32 tys. osób, spłacających mieszkanie we franku przypada 50,3 proc. pań. Najwięcej kredytobiorców posiadających takie zobowiązanie znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lat i stanowią ponad połowę (50,58 proc.) wszystkich frankowiczów. Osoby w tej grupie wykazują się wysoką i bardzo wysoką wiarygodnością kredytową na poziomie 90,4 proc., co potwierdza zarówno scoring BIK, jak i sami kredytobiorcy. W ankiecie opinii, przeprowadzonej w listopadzie 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK, większość badanych dobrze oceniło swoją kondycję kredytową, co oznacza, że są w stanie bez większego problemu spłacać obecne długi. Wskaźnik kondycji kredytowej w badaniu wyniósł 67 w 100- -stopniowej skali — im wyższa jego wartość, tym szacowana kondycja kredytowa jednostki lepsza.

1,1 proc. Taki odsetek klientów banków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny we franku, ma opóźnienie w jego spłacie.

50,3 proc. Taki odsetek frankowiczów to kobiety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu