FT: Schaeuble proponuje pozbawić KE niektórych uprawnień

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble proponuje pozbawić niektórych uprawnień Komisję Europejską w celu uniknięcia konfliktu interesów kiedy zaczyna ona pełnić bardziej polityczną rolę, pisze The Financial Times.

Niemieckie Ministerstwo Finansów potwierdziło, że Schaeuble dyskutował na temat roli unijnych instytucji podczas spotkania eurogrupy 14 lipca. Miał wówczas wskazywać na potrzebę wysłania jasnego sygnału dotyczącego stabilności i spójności eurolandu w sytuacji greckiego kryzysu.

Zobacz więcej

Wolfgang Schaeuble Bloomberg

Uczestnik spotkania, z którym rozmawiał The Financial Times twierdzi, że dyskusja o roli Komisji Europejskiej była bardzo krótka oraz że Schaeuble nie dokonał formalnej prezentacji dotyczącej ustanowienia niezależnych agencji, do których miałyby ewentualnie trafić uprawnienia Komisji. Informator gazety powiedział, że uwagi dotyczące upolitycznienia Komisji Europejskiej Schaeuble zawarł w zaledwie jednym, dwóch zdaniach.

Niemiecki minister finansów uważa, że oryginalne funkcje Komisji Europejskiej, w tym monitorowanie konkurencji, powinny być przeniesione do niezależnych instytucji. Jego propozycje nie są nakierowane na osłabienie Komisji Europejskiej, ale na ochronę niezależności instytucji regulacyjnych w czasie kiedy staje się ona coraz bardziej polityczna, pisze The Financial Times powołując się na anonimowe źródła. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / FT: Schaeuble proponuje pozbawić KE niektórych uprawnień