Full serwer

Michalina Preisner
opublikowano: 19-12-2007, 00:00

Po prostu wyjmij urządzenie z pudełka i podłącz je do sieci. Działa? To bardzo dobrze, bo powinno.

Nowa kategoria urządzeń łączy funkcje

Po prostu wyjmij urządzenie z pudełka i podłącz je do sieci. Działa? To bardzo dobrze, bo powinno.

Integracja funkcji wielu narzędzi w jednym urządzeniu wydaje się nie tylko trendem, ale wręcz kierunkiem, w którym podąża technologia informatyczna. Przyszedł czas na serwery — zwykle bardzo drogą i skomplikowaną podstawę firmowej infrastruktury.

Składak to nie to samo

Zintegrowany serwer realizuje zarówno funkcje serwerowe (serwer plików, www, bazy danych, backup), jak i sieciowe (router, firewall, VPN, proxy). Razem z urządzeniem — gotowym do użycia zaraz po podłączeniu — otrzymujemy system operacyjny napisany specjalnie na tę okoliczność.

Małe i średnie firmy często rezygnowały z profesjonalnych serwerów z obawy przed koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników czy braku kompatybilności urządzenia. Tak zwane składaki, czyli serwery z części pochodzących od różnych producentów, nie są alternatywą — bywają mało wydajne i zawodne. Zintegrowany serwer wydaje się więc doskonałym rozwiązaniem dla szukających prostoty i funkcjonalności.

Prostota w cenie

Pionierem zintegrowanych serwerów na rodzimym rynku jest polska firma Embedos.

— Opierając się na włas-nych doświadczeniach i kilkuletniej obserwacji rynku, zauważyliśmy, że administratorzy sieci komputerowych poszukują narzędzi umożliwiających zarządzanie sieciami komputerowymi w prosty sposób. Małe i średnie firmy wyrażały zapotrzebowanie na serwery proste i funkcjonalne, które nie potrzebują dodatkowego, wykwalifikowanego personelu do obsługi. Ethernus to rozwiązanie, na które stać małą firmę — twierdzi Łukasz Bieńko, dyrektor generalny firmy Embedos.

Pierwszy ethernus pojawił się w sprzedaży w marcu 2005 r. i spotkał z dobrym przyjęciem na rynku małych i średnich firm.

— Niespodziewanie okazał się rozwiązaniem elastycznym i znalazł zastosowanie w sektorach o wyższych wymaganiach — w dużych firmach i agendach rządowych. To skłoniło nas do pracy nad serwerem do nowych zadań. Ethernus 2 powstał we współpracy z firmą Intel i znalazł się w sprzedaży w czerwcu 2007 roku — opowiada Łukasz Bieńko.

Ethernus 2 doczekał się specjalnej wersji dla administracji publicznej, nazwanej ethernus e-urząd.

Giganci patrzą w dół

Embedos nie jest jedyną firmą produkującą serwery zintegrowane. Ma je w ofercie m.in. HP Polska.

— Proponujemy tzw. data center w jednym pudełku — serwery typu blade w jednej obudowie. Mamy też produkt typu „wszystko w jednym” — HP BladySystem c-3000 Shorty, czyli serwery i pamięć masową w jednej obudowie. To rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw lub oddziałów dużych firm — uważa Małgorzata Krasuska, dyrektor działu serwerów i pamięci masowych w HP Polska.

Na produkt Embedos odpowiada też koncern IBM.

— Od ponad 20 lat firma produkuje zintegrowane rozwiązania z rodziny IBM System i. Obecnie wykorzystywane są w nich procesory IBM Power6, a wbudowane mechanizmy wirtualizacji przetwarzania umożliwiają jednoczesne uruchamianie na jednym urządzeniu wielu kopii środowisk systemów operacyjnych i5/OS, AIX oraz Linux. Serwery z tej linii powstają w wielu wersjach, umożliwiających pracę od kilkudziesięciu do stu użytkowników — zapewnia Krzysztof Grzęda, szef zespołu produktowego iSeries w IBM Polska.

Michalina Preisner

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Preisner

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu