Fundusz inwestuje w e-aptekę

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 13-10-2005, 00:00

MCI wyłoży 2,5 mln zł w spółkę, która sprzedaje leki w sieci. Wbrew zarzutom aptekarzy, sąd potwierdził, że robi to legalnie.

Fundusz inwestycyjny MCI przejął za 515 tys. zł 25 proc. udziałów w spółce Mito, która prowadzi internetową aptekę Dom Zdrowia. Docelowo inwestor zamierza zainwestować w spółkę około 2,5 mln zł i przejąć w niej kontrolę. Realizacja tego planu zależy od efektów działalności Mito.

— W ciągu dwóch lat chcemy czterokrotnie zwiększyć wartość Mito. Jeśli wyniki firmy będą zadowalające, po 2007 r. dokapitalizujemy ją 2–2,5 mln zł — mówi Andrzej Jasieniecki, dyrektor inwestycyjny MCI.

Kapitał od inwestora zostanie przeznaczony na promocję marki, a także na rozbudowę internetowych kanałów sprzedaży.

— Nie jesteśmy rentowni, ale w ciągu pół roku możemy to zmienić. Realizujemy do 2 tys. zamówień miesięcznie. Średnia wartość zamówienia przekracza 120 zł. Zakładamy, że sprzedaż co miesiąc będzie rosnąć o 10–20 proc. Przez trzy lata zyski będziemy przeznaczać na rozwój firmy — mówi Mirosław Ostrowski, prezes i współwłaściciel Mito.

Niewielki pod względem inwestowanego kapitału projekt jest bardzo interesujący, bo dotyczy nowej w Polsce i wrażliwej społecznie dziedziny obrotu lekami. Podpisanie umowy z MCI zbiegło się z wyrokiem sądu, który uznał, że działalność Mito jest legalna. Sprawę wytoczyła izba aptekarska z Krakowa, bo zgodnie z obecnym prawem farmaceutycznym wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych jest zabroniona. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (w sprawie niemieckiej apteki internetowej) postanowił, że taki zakaz łamie prawo europejskie. Nowela polskiej ustawy czeka na nowy parlament.

Dom Zdrowia nie sprzedaje leków na receptę (Rx) — wyłącznie OTC, kosmetyki, suplementy diety. Rynek preparatów OTC w Polsce w 2004 r. rósł cztery razy szybciej niż cały rynek leków. Dziś jest wart 5 mld zł. Według szacunków ekspertów w ciągu zaledwie dwóch lat ma się zwiększyć o 400-800 mln zł.

— Statystyczny Polak wydaje rocznie na OTC 94 zł. Wartość internetowego rynku OTC dziś to 30-60 mln zł — wylicza Jacek Denkowski, wiceprezes Mito.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusz inwestuje w e-aptekę