Fundusz Lone Star rozważa wyjście z GTC

opublikowano: 03-04-2018, 22:00

Większościowy udziałowiec myśli o sprzedaży akcji w spółce GTC, która jest właścicielem i zarządcą nieruchomości komercyjnych w Europie.

Fundusz private equity Lone Star posiada obecnie 61,13 proc. akcji Globe Trade Centre (GTC). Niedługo może się to jednak zmienić. W zawiadomieniu przekazanym 2 kwietnia spółce GTC większościowy udziałowiec przyznaje, że rozważa sprzedaż wszystkich swoich akcji inwestorowi strategicznemu albo finansowemu.

— Ewentualna zmiana właściciela nie musi oznaczać rewolucji w samej spółce. GTC zakończył już restrukturyzację i posiada spójną strategię rozwoju przynajmniej na najbliższe trzy lata. Sprzedającemu zapewne zależy na znalezieniu inwestora o bardziej agresywnej strategii inwestycyjnej, gdyż zapewne byłby on skłonny zaproponować wyższą cenę za pakiet kontrolny — uważa Piotr Zybała, analityk finansowy DM mBanku.

Lone Star w wydanym komunikacie zapewnia, że nie rozważa wprowadzenia jakichkolwiek akcji na rynek publiczny w drodze przyspieszonego budowania księgi popytu [accelerated book-building, ABB — red.].

— Wyraźnie zapowiedziany brak rozwiązania tej kwestii w formie ABB powinien uspokoić rynek. Kto będzie potencjalnym nowym akcjonariuszem dominującym w GTC, jakie będzie miał plany strategiczne w stosunku do spółki, czy GTC czeka los Robyga, a więc wycofanie z GPW, to pytania, na które brak dziś odpowiedzi — mówi Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku.

W wydanym komunikacie Lone Star zapewnił również o „swoim ciągłym wsparciu dla zarządu spółki, który w ciągu ostatnich kilku lat z powodzeniem dostosował strategię do tworzenia wartości”. Zapytany przez nas, co to dokładnie oznacza oraz czym motywowana jest chęć sprzedaży akcji GTC,w fundusz odmówił komentarza. W sprawie ewentualnej transakcji nie chciał wypowiedzieć się także GTC.

W 2017 r. przychody spółki z najmu i usług wzrosły do 123 mln EUR z 114 mln EUR w 2016 r. Firma pochwaliła się także znaczną zwyżką zysku netto z aktualizacji wartości aktywów — z 85 mln EUR do 149 mln EUR. Całkowita wartość nieruchomości GTC natomiast sięgnęła 1,96 mld EUR i była o 21 proc. wyższa niż rok wcześniej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu