Fundusz przyspieszy tropienie przekrętów

kak
opublikowano: 05-01-2011, 13:11

Koniec z bezkarnym wyłudzaniem leków i refundacji. NFZ kupuje system IT do wykrywania nadużyć.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) rozpisał przetarg na dostawę informatycznej platformy do analiz swojej działalności, ale przede wszystkim do wykrywania nadużyć.

— Obecnie prowadzimy analizy metodami statycznymi. Hurtownia danych klasy fraud detection, którą NFZ zamierza kupić, nie tylko je zautomatyzuje, ale przede wszystkim bardzo przyspieszy niektóre analizy nawet kilkaset razy — mówi Andrzej Śliwczyński, zastępca dyrektora departamentu gospodarki lekami NFZ.

Dla funduszu, który dysponuje 55 mld zł rocznie z naszej składki zdrowotnej i obsługuje 38 mln pacjentów za pośrednictwem kilkudziesięciu tysięcy placówek służby zdrowia oraz 14 tys. aptek, przyspieszenie drążenia olbrzymiej liczby danych ma znaczenie zasadnicze. Specjaliści oceniają, że skala marnotrawstwa może być wielka — nawet 5 mld zł.

NFZ pod lupę bierze zakupy leków przez pacjentów i wypisywanie recept przez lekarzy, szuka też nieprawidłowości w świadczeniach ZOZ. Zjawiska odbiegające od normy, a nawet "statystycznie niemożliwe" — jak podkreśla Andrzej Śliwczyński — są sygnałem do kontroli, a gdy się "fraudy" potwierdzą — wejścia prokuratora.

W 2009 r. NFZ skontrolował 1,36 tys. aptek i 2,8 mln recept, kwestionując refundację za 8,7 mln zł. Sprawdził też dokumentację 991 lekarzy, podważając refundację za blisko 3 mln zł. Mało? Przy budżecie ponad 50 mld zł pewnie tak. System do fraud detection ma jednak nie tyle zwiększyć sumy wykrywanych przekrętów, ile odstraszać.

— Chodzi o to, by osoby skłonne do nadużyć wiedziały, że wszystko jest do sprawdzenia i nic się nie ukryje — mówi Andrzej Śliwczyński.

Podobne systemy działają już w dwóch oddziałach NFZ: śląskim i lubelskim.

— Mamy oprogramowanie należącej do IBM firmy SPSS. Już na etapie pilotażu pomogło nam wykryć przekręt za ponad pół miliona złotych — mówi Grzegorz Zagórny, naczelnik wydziały gospodarki lekami w śląskim oddziale NFZ.

Przez trzy lata system pomógł wytropić "fraudy" za 3 mln zł. Największe osiągnięcie to namierzenie wirtualnego punktu aptecznego, który istniał tylko na papierze, a służył do realizacji nielegalnych recept i wyłudzania refundacji.

Wykonawcę systemu do analiz i wykrywania nadużyć NFZ chce wyłonić w procedurze dialogu konkurencyjnego. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do 25 stycznia. Fundusz podejmie rozmowy z pięcioma, o wyborze oferty zdecyduje cena (waga 70) i jakość rozwiązania (30).

2,6 mln zł
Taka jest szacunkowa wartość netto zamówienia NFZ na oprogramowanie do analiz i wykrywania nadużyć.


Kontakt w sprawie przetargu NFZ:
Zbigniew Johne
tel.: +48 225726265
e-mail: d.brymas@nfz.gov.pl
faks: +48 225726305
www.nfz.gov.pl

 

Treść ogłoszenia o przetargu

 

Szukasz zamówień?

W serwisie kontrakty.pb.pl
znajdziesz wyszukiwarkę:
przetargów dużych >>>>>>>>
i małych>>>>>>>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: kak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusz przyspieszy tropienie przekrętów