Fundusz Secusa pikuje

Dawid Tokarz
opublikowano: 10-07-2009, 00:46

Aktywa Secus I FIZ spadły o 37 proc. Po  tym, jak "PB" opisał kontrowersje, związane z wyceną spółki Sento.

Na akcjach dewelopera w warunkach bessy i kryzysu na rynku mieszkań jednak nie da się zarobić. Boleśnie przekonują się o tym inwestorzy indywidualni, którzy na jednostki powstałego w listopadzie 2006 r. Secus I FIZ wyłożyli 31,8 mln zł.

Jeszcze na koniec marca 2009 r. aktywa funduszu, zarządzanego przez Secus Asset Management (SAM), a prowadzonego przez Copernicus Capital TFI (CC TFI), były warte 39,2 mln zł. Dziś, według wyceny podanej przez SAM, a sporządzonej przez Baker Tilly Smoczyński i Partnerzy, to już tylko 24,6 mln zł, aż o 37 proc. mniej.

To gorzka pigułka dla inwestorów Secus I FIZ. Do tej pory byli przekonani, że zarządzający funduszem potrafią czynić cuda. Tylko w 2008 r. jego aktywa wzrosły na papierze o prawie 30 proc. — do 40,5 mln zł. Największą i — według sprawozdań SAM i CC TFI — najbardziej dochodową inwestycją Secus I FIZ miał być zakup 30 proc. akcji krakowskiego dewelopera Sento, których wartość miała wzrosnąć w 2008 r. o ponad 60 proc.: z 18,5 mln zł do 29,7 mln zł.

Tyle że w połowie czerwca ujawniliśmy w "PB", że Sento balansuje na granicy utraty płynności. Już kilka miesięcy temu wstrzymał wszystkie inwestycje, bo dalszego finansowania odmówił BZ WBK. Ratunkiem miała być sprzedaż części nieruchomości, ale i z tego nic nie wyszło, bo są obciążone hipotekami. O tym wszystkim wiedział SAM, bo ma dwóch przedstawicieli w trzyosobowej radzie nadzorczej Sento i swojego członka zarządu. A choć w środku raportu zarządzającego za I kwartał 2009 r. była wzmianka o tym, że Sento "może utracić płynność finansową", to wycena akcji dewelopera pozostała na wysokim poziomie z końca 2008 r.

Na koniec czerwca 2009 r. już jednak spadła. I to od razu o 50 proc.

Czy wcześniej SAM i CC TFI nie ukrywały przed inwestorami prawdziwego stanu aktywów Secus I FIZ? Wyjaśni to Komisja Nadzoru Finansowego, która już bada sprawę.

Więcej przeczytasz w piątkowym „Pulsie Biznesu”

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane