Fundusz zainwestuje w specjalistyczne projekty

  • Marta Bellon
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Pomysły z zakresu biotechnologii, bioinformatyki i sieci neuronowych mają szansę na 200 tys. EUR.

Nowo powstały fundusz zalążkowy MicroBioLab z Krakowa ruszył z rekrutacją projektów. W co najmniej sześć innowacyjnych przedsięwzięć zainwestuje maksymalnie po 200 tys. EUR. To na początek. W przyszłości zamierza kontynuować inwestycje.

Cel: spółka

— Poszukujemy pomysłów z zakresu biotechnologii, bioinformatyki oraz zastosowaniakomputerowych modeli sieci neuronowych. Na te działania, w wyniku umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, uzyskaliśmy ponad 8 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 3.1. — informuje Magdalena Kalińska, prezes i pomysłodawczyni funduszu MicroBioLab. Do funduszu mogą się zgłaszać zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy pracujące nad ciekawym projektem. MicroBioLab będzie tworzył z nimi spółki dedykowane konkretnym przedsięwzięciom. Zaoferuje im nie tylko wsparcie finansowe, ale również specjalistycznąpomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej.

— Rada naukowa i eksperci ds. inwestycji, finansów oraz analitycy finansowi będą razem z pomysłodawcami prowadzić projekty, tak aby osiągnęły one rynkowy sukces. W zależności od potrzeb dla danej firmy przygotowywane będą ekspertyzy naukowe i rynkowe — mówi Katarzyna Pętlak-Długosz z MicroBioLab. Fundusz jest w trakcie nawiązywania współpracy ze środowiskiem naukowym, także z uczelni spoza Małopolski.

Najpierw inkubacja

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów fundusz wybierze50 najciekawszych, które przejdą przez proces preinkubacji — czekają je audyty technologiczne i analizy rynkowe. 16 najlepszych zakwalifikuje się do kolejnego etapu, czyli inkubacji, w trakcie której nastąpią pogłębione analizy przedsięwzięcia, prowadzone będą również zaawansowane prace nad konieczną dokumentacją. Fundusz zainwestuje w sześć najlepiej rokujących projektów. Wypracowane zyski z poszczególnych inwestycji będzie przeznaczał na wsparcie kolejnych przedsięwzięć. W nowych spółkach będzie obejmował do 49 proc. udziałów, będzie miał również swoją reprezentację w radzie nadzorczej. O tym, ilu znajdzie się w niej przedstawicieli, zdecyduje razem z pomysłodawcami w trakcie negocjacji. MicroBioLab będzie mógł być udziałowcem spółki przez maksymalnie pięć lat. Pomysłodawcy mogą zgłaszać się do funduszu, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.microbiolab.pl/zgloszenie.html.Na podstawie ankiet zgłoszeniowych eksperci funduszu będą analizować pomysły. W pierwszej kolejności będą oceniać potencjał gospodarczy planowanego przedsięwzięcia. Istotna będzie również opinia rady naukowej, czyli osób o dorobku naukowym i doświadczeniu w dziedzinach, w które inwestuje MicroBioLab. Najważniejsze elementy, które będą analizowane przez fundusz, to: nowatorskie zastosowanie rozwiązań technologicznych, przejrzysty model biznesu, potencjalna przewaga konkurencyjna oraz zespół realizujący przedsięwzięcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu