Fundusz zdystansował lokatę

  • Jagoda Fryc
13-11-2014, 00:00

FINANSE OSOBISTE Zakładane rok temu dwunastomiesięczne lokaty dały zarobić średnio 2,4 proc.

W tym czasie fundusze pieniężne i gotówkowe zyskały 3,4 proc. — wyliczyły Analizy Online. Przewagę widać też w przypadku najbardziej rentownych produktów. Najlepsze roczne depozyty na kwotę 5 tys. zł gwarantowały klientom oprocentowanie rzędu 3,5-4 proc., podczas gdy najzyskowniejsze fundusze, takie jak np. KBC Portfel Pieniężny, zarobiły ponad 5 proc.

Perspektywy przyszłych zysków w bankach są mizerne.

Według wrześniowych danych, średnie oprocentowanie nowych lokat zakładanych na okres 6-12 miesięcy wynosiło 2,7 proc., a październikowa obniżka stóp procentowych o 50 pkt. baz. nie poprawiła tej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie na depozycie ma wiele zalet. Choć zarobek jest skromny, to jednak gwarantowany i z góry ustalony. Fundusz może natomiast zarobić nieco więcej, ale gwarancji zysku nie daje. Dodatkowo trzeba się też liczyć z ryzykiem poniesienia straty. Jest jednak druga strona medalu. Odkładając pieniądze na lokacie, musimy „zamrozić” gotówkę na z góry ustalony czas, a gdy zmuszeni będziemy wcześniej wycofać wpłacony kapitał, to wówczas stracimy odsetki. Oszczędzający w funduszach pieniężnych mogą natomiast w każdej chwili wypłacić pieniądze, nie tracąc wypracowanych zysków. I to właśnie płynność inwestycji sprawia, że coraz więcej firm w ten sposób pomnaża swoje nadwyżki finansowe (czytaj obok).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Fundusz zdystansował lokatę