Fundusze Inventum pociągną kolejny rok

opublikowano: 19-12-2021, 20:00

8 stycznia 2023 r. jest nowym terminem zakończenia likwidacji problematycznych funduszy.

16 grudnia 2021 r. na rachunkach bankowych uczestników trzech subfunduszy Inventum Parasol FIO zaksięgowano wpłaty z częściowego umorzenia jednostek, jakie mieli w rejestrach. Rozliczenia dokonano po kursie z ostatniej wyceny, czyli 8 lipca 2021 r. Nie oznacza to jednak, że epopeja Inventum Parasol FIO oraz siostrzanego Inventum Premium SFIO szybko się zakończy.

Termin likwidacji obu funduszy został właśnie przesunięty z 8 stycznia 2022 r. na 8 stycznia 2023 r. Zdecydował o tym ING Bank Śląski, pełniący rolę likwidatora. Zastrzegł przy tym, że nie może zagwarantować dotrzymania nowej daty.

„Przedłużenie likwidacji funduszy Inventum Premium SFIO w likwidacji oraz Inventum Parasol FIO z wydzielonymi subfunduszami w likwidacji związane jest przede wszystkim z czasochłonnym procesem odzyskiwania należności od Inventum 20 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych [FIZAN 20 – red.]” – zaznacza bank.

To w zasadzie rutynowe uzasadnienie przeciągania likwidacji, powtarzające się odkąd w 2014 r. KNF odebrała Inventum TFI (wcześniej Idea) pozwolenie na zarządzanie funduszami. Był to pierwszy taki przypadek w historii. W konsekwencji tej decyzji likwidacja funduszy spadła na banki depozytariuszy — w przypadku funduszy detalicznych na ING Bank Śląski. Polityka inwestycyjna byłego TFI sprawiła jednak, że w portfelach funduszy znajdują się aktywa o wątpliwej jakości i sprawa się przeciąga.

Zresztą dwa z trzech wciąż istniejących subfunduszy Inventum Parasol FIO już wiosną 2020 r. nie miały żadnych papierów wartościowych, ale jedynie roszczenia do FIZAN-u 20. Powstał on w 2013 r. i przejął problematyczne aktywa w celu ich spieniężenia przez sprzedaż lub egzekucję zabezpieczeń. Fundusze otwarte zmieniały dzięki temu dotychczasowe aktywa na wierzytelności płatne w ratach. Na papierze pozwalało to TFI utrzymać wartość jednostek uczestnictwa i powstrzymywać uczestników od umorzeń. FIZAN 20 nie zdołał jednak w uzgodnionych terminach spieniężać problematycznych aktywów. Po odebraniu licencji Inventum TFI trafił zaś do Saturn TFI, które straciło pozwolenie na działalność w wyniku afery GetBacku. Obecnie FIZAN 20 znajduje się w gestii BNP Paribas Bank Polska, który jest jego likwidatorem. Gdy BNP Paribas upora się z FIZAN-em 20, ING będzie mógł zakończyć likwidację funduszy detalicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane