Fundusze inwestycyjne szybko odrabiają straty

Anna Borys
opublikowano: 01-02-2008, 00:00

W ostatnich dniach fundusze inwestycyjne mają znakomite wyniki. Lider między 22 a 29 stycznia zarobił dla klientów 13,6 proc. Chodzi o DWS Polska Akcji Spółek Eksportowych. Na drugim miejscu znalazł się produkt z tego samego towarzystwa, DWS Polska Top 25 Małych Spółek. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 11,4 proc. Pierwszą trójkę zamyka PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek. W ostatnim tygodniu jego portfel zyskał 11,2 proc.

Dobre wyniki cieszą. Klientom

towarzystw inwestycyjnych da-

leko jednak do optymizmu.

Wielu z nich wciąż liczy straty. Te same fundusze, które

w ostatnich dniach pozytyw-

nie zaskoczyły wynikami,

w ostatnim miesiącu są odpo-

wiednio na 8,4 proc., 14,3 proc.

i 14,5 proc. minusie. W dłuższym okresie straty są jeszcze większe. Kiedy fundusze wyjdą na prostą? Pytanie pozostaje na razie bez pewnej odpowiedzi. Optymiści twierdzą, że w pierwszym półroczu mamy szansę wrócić na poziom z początku roku. Druga połowa w ich mniemaniu ma być lepsza. Nie brakuje jednak głosów, że na koniec roku będziemy blisko poziomów z początku stycznia.

Co to oznacza dla klientów TFI? Im dłużej będą trzymać oszczędności w funduszach inwestycyjnych, tym większa szansa, że odrobią straty. Nieudana inwestycja krótkoterminowa co najwyżej zamieni się w inwestycję długoterminową. O tej zasadzie przekonali się oszczędzający, którzy zainwestowali w krajowe TFI w marcu 2000 r., na szczycie bańki internetowej. Żeby się odkuć, musieli czekać ponad trzy lata.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane