Fundusze kupują nieruchomości w Polsce

Radosław Górecki
20-05-2003, 00:00

Zachodnie fundusze inwestycyjne kupiły w Polsce nieruchomości za 1,1 mld EUR.

Z raportu opracowanego przez międzynarodową firmę DTZ Zadelhof Tie Leung wynika, że rok 2002 był wyjątkowy pod względem ilości transakcji na polskim rynku inwestycyjnym (zakup wynajętych nieruchomości komercyjnych), zawieranych przez zagraniczne fundusze. Pierwszych tego typu inwestycyji w Polsce dokonano w 1999 r. i zdaniem analityków, ich liczba i wartość stale rośnie. W latach 1998-2002 fundusze działające na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej zawarły transakcje na kwotę 2,38 mld EUR. W Polsce w tym samym okresie zainwestowano 1,1 mld EUR, co stanowi 46 proc. wszystkich tego typu transakcji w regionie.

Transakcje inwestycyjne polegają na kupowaniu wynajętych obiektów. Upraszczając można powiedzieć, że fundusze inwestycyjne nabywając, np. wynajęty biurowiec, kupują po prostu określone wpływy z czynszów, które po kilkunastu latach zapewniają zwrot takiej inwestycji. W Polsce najwięcej transakcji inwestycyjnych zawiera się w sektorze nieruchomości biurowych. Jednak analitycy DTZ zauważają, że jego udział, mimo iż wciąż bardzo wysoki, maleje. Cushman & Wakefield Healey & Baker także w ostatnim czasie opublikowała raport o rynku inwestycyjnym. Analitycy z tej firmy zaobserwowali, że w ciągu ostatnich czterech lat fundusze kupowały biura głównie na rynku warszawskim, jednak pojawiają się już pierwsze transakcje dotyczące innych miast. Na przykład fundusz HVB Group nabył biurowiec Euromarket w Krakowie.

Zdaniem analityków z DTZ, fundusze inwestycyjne zwracają uwagę na inne sektory rynku nieruchomości, ponieważ zaczyna już brakować nadających się do zakupu powierzchni biurowych. Pojawiły się więc transakcje dotyczące centrów handlowych oraz magazynów.

W 2002 r. największą transakcją na rynku powierzchni handlowych był zakup 13 centrów handlowych dokonany przez konsorcjum GE Capital i Heitman. Wartość tej transakcji to ponad 200 mln EUR. W 2002 r. nie odnotowano natomiast żadnej transakcji na rynku powierzchni magazynowych. Jednak analitycy z C&W H&B zauważają, że w roku 2003 w tym sektorze może dojść do kilku znaczących zakupów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Fundusze kupują nieruchomości w Polsce