Fundusze lubią magazyny

opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Mimo spowolnienia w całej Europie, inwestycje w magazyny w Polsce szykują się na kolejny rekord.

Jak wynika z opublikowanego 8 października 2018 r. raportu „Think outside the Big Box: Rynek inwestycyjny w sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce”, przygotowanego przez Savills, wzrost transakcji wynosił w ostatnich trzech latach średnio 20 proc. rocznie. W całej Europie w 2017 r. inwestorzy ulokowali w sektorze nieruchomości logistycznych rekordowe 41 mld EUR, co stanowiło jedną piątą łącznej wartości transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych. W Polsce ubiegły rok był trzecim kolejnym, w którym nastąpił systematyczny wzrost obrotów w sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych. Na koniec czerwca 2018 r. skala transakcji inwestycyjnych wyniosła 337,8 mln EUR, co było najlepszym w historii wynikiem tego sektora w Polsce w pierwszym półroczu.

POLSKA NA CELOWNIKU:
POLSKA NA CELOWNIKU:
Obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój rynku nieruchomości logistycznych — mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills.
Fot. ARC

— Obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój rynku nieruchomości logistycznych, który napędzany jest głównie przez dwucyfrowe wzrosty w branży e-commerce. To z kolei stymuluje popyt na nowoczesną powierzchnię i w dużym stopniu przyczynia się do rosnącej popularności nieruchomości magazynowych i przemysłowych na rynku inwestycyjnym — mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający oraz dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego Savills.

Wśród najbardziej aktywnych inwestorów na tym segmencie rynku nieruchomości dominują największe fundusze z Niemiec (takie jak Deka i GLL) oraz nabywcy z USA (Invesco, Hines, Hillwood, CBRE GI). Od 2015 r. grupa inwestorów powiększyła się o państwowe fundusze majątkowe z krajów azjatyckich (CIC z Chin, EPF z Malezji i GIC z Singapuru), platformy zarządzania inwestycjami (Vestas Investment Management z Korei) oraz zamożnych inwestorów indywidualnych. W lipcu 2018 r. południowoafrykański fundusz Redefine, który dotychczas działał aktywnie w sektorach handlowym i biurowym, zawarł pierwszą transakcję na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, nabywając od Panattoni dziewięć aktywów za około 200 mln EUR. Ogłosił ponadto plany zakupu do swojego portfela obiektów magazynowych i przemysłowych kolejnych aktywów o wartości 800 mln EUR.

Robert Dobrzycki, dyrektor generalny Panattoni Europe, potwierdza, że nowoczesne magazyny w Posce bardzo szybko znajdują nabywców. Oprócz dynamiki w sektorze e-commerce wskazuje wśród przyczyn tego stanu rzeczy wyższy dochód z inwestycji niż w Europie Zachodniej, Azji czy Ameryce, co powoduje naturalny przepływ kapitału do Polski.

— Nabywcami są państwowe fundusze majątkowe, firmy ubezpieczeniowe, REITy, fundusze emerytalne, inwestorzy prywatni — wylicza Robert Dobrzycki.

Według Savills, rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce przeżywa najlepszy okres w historii. Szybko przybywa nowej powierzchni, ale nadal nie wystarcza ona, by zaspokoić rosnący popyt. Zasoby nowoczesnych magazynów w Polsce na koniec pierwszego półrocza 2018 r. wyniosły 14,2 mln mkw., co oznacza, że w ostatnich dwóch latach powiększyły się o około 42 proc. Popyt brutto w pierwszej połowie 2018 r. sięgnął rekordowych 2,2 mln mkw., przyczyniając się do nieznacznego wzrostu czynszów. Obecnie najwyższe czynsze obowiązują w Warszawie i wahają się od 4,10 EUR do 5,25 euro za mkw. miesięcznie.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości magazynowych na polskim rynku uległy kompresji o około 25 pb rok do roku i wahają się od około 5,15 proc. dla obiektów ultra-core wynajętych na długi okres pojedynczym i bardzo wiarygodnym najemcom takim jak Amazon do 6,40-6,75 proc. w przypadku nowoczesnych parków logistycznych zajmowanych przez wielu najemców w największych hubach w Polsce. Według Savills, zainteresowanie inwestorów nieruchomościamimagazynowymi i przemysłowymi w Polsce może wynikać także z tego, że Polska jest pierwszym od niemal dekady krajem, który awansował w indeksie FTSE Russell do grupy rynków rozwiniętych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane