Fundusze mają setki milionów dla samorządowców

GN
opublikowano: 22-01-2010, 09:45

Miastom brakuje pieniędzy, więc mogłyby sprzedać komunalne firmy. Chętny jest czeski fundusz Penta, zarządzany przez Jozefa Janova.

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje – nad tym głowią się miejscy skarbnicy. Najtwardszy orzech do zgryzienia mają ci, którzy zarządzają kasą mocno zadłużonych miast. Prawo nie pozwala, by zadłużenie przekroczyło 60 proc. dochodów, a to hamuje inwestycje. Pomóc mogą fundusze private equity.


- Ciekawą inwestycją dla funduszy byłby zakup przedsiębiorstw użyteczności publicznej jak na przykład: lotniska, wodociągi, energetyka i usługi komunalne. Większość tych aktywów dziś należy do miast i gmin. W obecnych czasach, gdy miasta mają problem z deficytami i poszukują pieniędzy, sprzedaż tej działalności dałaby zastrzyk kapitału. Ale w Polsce się o tym nie myśli, do tej pory takie rozwiązanie wykorzystały zaledwie trzy miasta sprzedając niewielkie firmy. Gdyby któreś z większych miast zdecydowało się na taki ruch bylibyśmy zainteresowani – mówi Jozef Janov, partner zarządzający polskim biurem Penta Investments.

Penta, właściciel siedmiu spółek w Polsce m.in. Żabki, w tym roku chce wydać 500 mln EUR. Inwestycje w infrastrukturę to dla funduszu nie nowość – ma na koncie rozwój SmVAK, największego projektu wodociągowego w Czechach, był właścicielem lotniska w Koszycach, a teraz buduje w Pradze, w portfelu ma także spółkę dostarczającą elektryczność i ciepło dla Bratysławy. Nie jest to jedyny zainteresowany - po Polsce krąży też zespół funduszu EQT Infrastructure, który w ubiegłym roku zebrał na inwestycje 1,2 mld EUR. EQT kupił już elektrownię w USA, spółkę zajmująca się przesyłem gazu w Szwecji, a od duńskich gmin firmę zajmująca się utylizacją odpadów.

- Analizujemy kilka projektów w Polsce, ale na razie są na wczesnej fazie. Interesują nas projekty infrastrukturalne, które są koncesjonowane np. energetyka tradycyjna i alternatywna, lotniska, czy prywatyzacją elektrociepłowni należących do samorządów – mówi Piotr Czapski, partner EQT.

Co na ten temat sądzą samorządowcy? O tym czytaj w dzisiejszym numerze „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane