Fundusze mają zgryz z Bankierem

KSA, GN
opublikowano: 10-06-2009, 00:00

Fundusz z RPA dogadał się już z MCI, ale o tym, czy uzyska kontrolę, zdecydują fundusze. A musiałby zaakceptować stratę.

Fundusz z RPA dogadał się już z MCI, ale o tym, czy uzyska kontrolę, zdecydują fundusze. A musiałby zaakceptować stratę.

Od miesięcy mówiło się, że Bankier. pl może stać się celem przejęcia. Wczoraj wezwania na wszystkie jego akcje, czyli ponad 7,22 mln szt., ogłosił fundusz MIH Allegro. Podmiot należy do Myriad International Holdings powiązanego z Naspers Limited. Ten fundusz przed dwoma laty przejął kontrolę nad Gadu-Gadu, a rok temu Tradusa, właściciela m.in. Allegro.pl i Ceneo.pl.

MIH Allegro płaci za akcję Bankiera 8,7 zł (wczorajszy kurs zamknięcia to 8,07 zł). W oddzielnej umowie do sprzedaży ponad 1,33 mln akcji giełdowej spółki zobowiązał się nieodwołalnie MCI Capital TFI. Fundusz MCI ma też nie odpowiadać na ewentualne kontrwezwania.

— Naszym zdaniem, cena 8,70 zł oferowana w wezwaniu jest atrakcyjna i stanowi dobrą okazję dla wszystkich akcjonariuszy spółki do wyjścia z inwestycji na tych samych warunkach, co MCI — powiedział cytowany w komunikacie Konrad Sitnik, partner MCI Management.

To jednak za mało, by MIH Allego zyskał kontrolę. O tym zdecydują inwestorzy finansowi. Największymi są: BZ WBK AIB TFI, które ma 22,45 proc., i Allianz TFI z 12,2 proc. Powyżej progu 5 proc. jest jeszcze Noble Funds TFI. Według sprawozdań na koniec 2008 r. sporo akcji miały fundusze, które nie przekroczyły progu 5 proc. Łącznie w rękach inwestorów finansowych (razem z MCI) było prawie 70 proc. akcji. Dla funduszy nie będzie to łatwa decyzja, bo odpowiadając na wezwanie poniosłyby stratę.

BZ WBK AIB TFI ujawniło się powyżej progu 5 proc. gdy kurs przekraczał 10 zł, a powyżej 10 proc., gdy wzrósł powyżej 13 zł. Potem systematycznie dokupowało akcji płacąc od 10,3 do nawet 13,3 zł. W listopadzie 2008 r. sprzedało 0,6 proc. po około 11 zł, by w lutym 2009 r. dokupić po 7,9 zł. Kilka dni temu zwiększyło pakiet do 22,5 proc., gdy kurs wynosił około 7,7 zł.

Noble Funds kupował akcje we wrześniu 2007 r., gdy kurs był powyżej 12 zł. W najlepszej sytuacji jest Allianz TFI, które próg 5 proc. przekraczało przy kursie 10,6 zł, ale do 12 proc. zwiększyło, gdy spadł do około 7,5 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA, GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu