Fundusze małych i średnich spółek są ciągle na topie

Anna Borys
opublikowano: 08-05-2007, 00:00

W kwietniu najlepsze wyniki osiągnęły fundusze inwestujące na warszawskim parkiecie. Najlepszy był otwarty subfundusz Fortis Akcji. Wypracował 13,3 proc. stopy zwrotu. W czołówce znalazły się także produkty inwestujące w małe i średnie spółki. Dwa fundusze przekroczyły wynik 10 proc. Wartość jednostki AIG Małych i Średnich Spółek wzrosła w kwietniu o 11,3 proc., zaś ING Średnich i Małych Spółek o 11,2 proc. Zarządzającym tymi produktami udało się pokonać rynek. Indeks mWIG40 zyskał w kwietniu 5,3 proc., zaś sWIG80, związany z małymi spółkami, skoczył o 10,1 proc.

Słabiej wypadły w kwietniu fundusze działające na zagranicznych rynkach akcji. Najlepszy otwarty PKO/CS Akcji Nowa Europa osiągnął 4,8-

-procentową stopę zwrotu. Fundusz był znacznie lepszy od średniej zmiany wartości jednostki dla wszystkich produktów. Według Analiz Online, dla 21 oferowanych funduszy wyniosła ona 0,5 proc. Nie wszystkie były na plusie. Najgorzej radziły sobie fundusze działające na rynku japońskim. Wartość jednostki inwestycyjnej PKO/CS subfunduszu Małych i Śednich Spółek spadła w kwietniu o 8,8 proc.

Nadal widoczny jest też negatywny wpływ mocnego złotego na fundusze, których wyniki z waluty obcej są przeliczane na krajową. Do tej grupy zaliczają się głównie produkty zagranicznego rynku papierów dłużnych, które wy- pracowały ujemną stopę zwrotu. Najmniejszą stratę (1,7 proc.) osiągnął Skarbiec-Euro Obligacja. Najgorzej poradził sobie Legg Mason Obligacji dolarowych z wynikiem minus 4,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu