Fundusze obligacji dostały zadyszki

Bernard Waszczyk Open Finance
opublikowano: 05-02-2013, 00:00

Komentarz z rynku funduszy

Dokonując miesięcznego podsumowania zysków i strat, najwięcej powodów do zadowolenia mają amatorzy akcji amerykańskich. To właśnie fundusze należące do tej grupy zanotowały w ubiegłym miesiącu najwyższą średnią stopę zwrotu. Jednostki złotowe tych funduszy zyskały w ciągu miesiąca 5,9 proc. Generalnie początek roku był lepszym okresem dla posiadaczy akcji spółek z rynków rozwiniętych niż wschodzących. Fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych, licząc w złotych, średnio zarobiły 2,6 proc., podczas gdy fundusze globalnych rynków wschodzących zyskały 1,9 proc., a produkty opierające strategię na europejskich rynkach wschodzących 2,5 proc.

Na warszawskiej giełdzie w tym roku efekt stycznia wystąpił tylko częściowo. Indeks największych spółek WIG20 oraz szerokiego rynku WIG straciły po odpowiednio 3,5 i 1,3 proc., natomiast indeksy spółek małych (sWIG80) oraz średnich (mWIG40) zyskały po odpowiednio 7,7 i 1,8 proc. W takiej sytuacji uniwersalnym funduszom akcji polskich trudno było podtrzymać dobrą passę z ostatnich miesięcy ubiegłego roku, chociaż średnio zakończyły styczeń na może i niewielkim, ale jednak plusie (0,2 proc.). Najlepszy w tym okresie Aviva Investors Nowych Spółek zyskał 5,5 proc., zaś ostatnim był notujący straty od wielu miesięcy Idea Akcji (minus 8,7 proc.). Lepiej wypadły naturalnie fundusze akcji polskich MiŚ, które zanotowały średni zysk rzędu 3,5 proc. W tym segmencie rynku wszystkie fundusze przyniosły zysk, na czele z Allianzem Akcji Małych i Średnich Spółek (5,9 proc.), który poprawia wyniki po bardzo słabym ubiegłym roku.

Istotna zmiana wystąpiła natomiast w przypadku funduszy polskich obligacji. Styczeń był pierwszym miesiącem od listopada 2011 r., który przyniósł średni spadek wartości jednostek uczestnictwafunduszy z tej grupy. Przypomnijmy, że ubiegły rok był dla posiadaczy funduszy polskich obligacji najlepszy od 10 lat, kończąc się zyskami przekraczającymi 10 proc. Pierwszy miesiąc 2013 r. okazał się już jednak nie tak dobry, a średnie straty funduszy obligacji skarbowych wyniosły 0,3 proc.

Obraz całego rynku nie jest jednak wcale negatywny.

Spośród nieco ponad 400 monitorowanych przez nas krajowych otwartych funduszy inwestycyjnych ponad dwie trzecie (66,9 proc.) zakończyło miesiąc nad kreską. To mniej niż w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, kiedy wskaźnik ten sięgał blisko 90 proc., jednak wskazuje to, że wciąż mamy do czynienia z pozytywnym rozwojem wydarzeń. Ostatnim miesiącem, w którym przeważały fundusze z ujemną stopą zwrotu, był maj ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bernard Waszczyk Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy