Fundusze Saturna rozdzielone

opublikowano: 21-11-2019, 22:00

Wiadomo już, co stanie się z funduszami zarządzanymi przez towarzystwo, które kilka miesięcy temu straciło pozwolenie na działalność.

Przez trzy miesiące fundusze, którymi do niedawna zarządzało towarzystwo (w sierpniu straciło zezwolenie na działalność), reprezentowane były przez depozytariuszy. Teraz większość z nich trafiła pod skrzydła TFI BDM, poinformował UKNF. Część zarządzana będzie przez Origin TFI, kilka przez Ipopemę i BPS TFI, a jeden przez Copernicus TFI. W przypadku niektórych funduszy nie doszło do przejęcia przez nowe TFI, dlatego pójdą one do likwidacji.

„W sprawach dotyczących funkcjonowania poszczególnych funduszy uczestnicy powinni kierować swoje zapytania do nowych TFI, a w przypadku funduszy w likwidacji — banków depozytariuszy odpowiedzialnych za jej prowadzenie” — podał UKNF.

Lista funduszy dostępna jest na pb.pl. W sierpniu Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 5 mln zł kary na Saturn Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Cofnęła mu także ze skutkiem natychmiastowym zezwolenie na wykonywanie działalności. Komisja ustaliła, że Saturn TFI nie wykonywało bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy. Nie było w związku z tym zdolne rozpoznać i wyeliminować nieprawidłowości zaistniałych w toku wykonywania powierzonych czynności.

— Towarzystwo świadomie i trwale akceptowało wykonywanie przez podmiot zarządzający portfelami czynności zarządzania w sposób naruszający podstawowe zasady funkcjonowania instytucji rynku kapitałowego, jakim są fundusze inwestycyjne — głosił komunikat KNF.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu