Fundusze skupują Ster-Projekt

Tomasz Furman
03-01-2002, 00:00

Zarządzane przez PZU NFI Management fundusze inwestycyjne zwiększyły swoje zaangażowanie w Ster-Projekcie do 10,17 proc. Najbardziej prawdopodobnym powodem wzmożonych zakupów jest działanie na zlecenie innego podmiotu.

Drugi NFI, NFI Progress oraz NFI im. E. Kwiatkowskiego poinformowały, że po dokonanej transakcji zakupu 20,4 tys. akcji Ster-Projektu dysponują już łącznie ponad 1,19 mln walorów spółki. Pakiet ten daje prawo do 10,17 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz 10,56-proc. udział w kapitale zakładowym. Na tym jednak nie koniec.

— Fundusze będą rozważały zwiększenie udziału w Ster-Projekcie przy założeniu korzystnych warunków rynkowych. Zakup walorów spółki jest inwestycją portfelową i ma na celu zrealizowanie stopy zwrotu z akcji Ster-Projektu — głosi oficjalny komunikat Drugiego NFI.

W ocenie analityków, zakupy czynione przez fundusze mogą być zwiastunem dobrych wyników w czwartym kwartale. Wypracowanie wyższych zysków netto to prawdopodobnie jednak tylko jeden z czynników.

Bardziej jednak prawdopodobne jest, że fundusze skupują akcje Ster-Projektu na zlecenie innego inwestora. Analitycy nie są jednak skłonni do spekulowania, kto mógłby nim być.

— Ster-Projekt kilkanaście miesięcy temu szukał inwestora strategicznego, jednak bez skutku. Być może obecne zakupy czynione przez fundusze zarządzane przez PZU NFI Management są efektem zainteresowania inwestora chcącego konsolidować rynek IT w Polsce — uważa Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao SA.

Zdaniem jednego z obserwatorów, jest wielce prawdopodobne, że przejmującym mógłby być Prokom, który już dziś posiada 11,7 proc. głosów na WZA Ster-Projektu. Taki scenariusz za mało prawdopodobny uważają natomiast władze warszawskiej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze skupują Ster-Projekt