Fundusze stawiają znów na złoto

opublikowano: 09-09-2013, 09:34

Fundusze hedgingowe zajęły najbardziej „byczą” pozycję na rynku złotych derywatów od stycznia.

W tygodniu zakończonym 3 września liczba kontraktów i opcji na złoto otwartych przez fundusze hedgingowe wynosiła 101.396 netto. Oznacza to 3,6 proc. wzrost, wynika z danych Amerykańskiej Komisji Handlu Kontraktami Towarowymi. Liczba „zakładów” na wzrost ceny złota poszła w górę o 0,6 proc. Zarabiające na spadku kursu kruszcu zmalały o 8,6 proc. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W tym roku złoto może stanieć po raz pierwszy od 2012 roku. Od czerwca, kiedy kurs kruszcu był najniższy od 34 miesięcy, zdrożało już jednak o 18 proc. Obecnie jego wzrostowi sprzyja spekulacja, że zaostrzenie konfliktu w Syrii może spowodować duży wzrost cen ropy, a w konsekwencji także inflacji.

W ubiegłym tygodniu cena złota spadła o 0,7 proc. do 1386,50 USD za uncję. To pierwszy tygodniowy jej spadek od 2 sierpnia. Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się zwyżki ceny kruszcu w tym tygodniu. W poniedziałek złoto lekko drożeje do 1388,60 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze stawiają znów na złoto