Fundusze sypną pieniędzmi

  • Marta Bellon
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

Przejęcia: Szukasz inwestora? Praktycy private equity z Europy Środkowej wieszczą stabilność warunków ekonomicznych. I planują zakupy

Dostęp do kapitału to decydująca kwestia dla pomysłodawców i przedsiębiorców, którzy planują przekuć pomysł na biznes w realną działalność gospodarczą. Jednym ze źródeł, do którego mogą sięgnąć, są fundusze inwestycyjne. Ostatnie badanie firmy Deloitte na temat nastrojów specjalistów zajmujących się funduszami private equity z 17 krajów Europy Środkowej napawa optymizmem. Wiele wskazuje na to, że fundusze nie zamierzają zakręcać kurka z pieniędzmi. Co więcej, poziom optymizmu zdecydowanie wzrósł w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym kilka miesięcy wcześniej.

Stabilne warunki ekonomiczne

Niemal 70 proc. przedstawicieli funduszy private equity przewiduje, że w najbliższym półroczu warunki ekonomiczne się nie zmienią, pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej panującej na międzynarodowych rynkach. A te prognozy będą wpływać na ich decyzje inwestycyjne. 60 proc. przedstawicieli PE ma w planach nowe inwestycje i zakupy.

— Obecna edycja badania została przeprowadzona w kwietniu i obejmuje ostatnie półrocze. Był to okres odradzania się ostrożnego optymizmu na rynku private equity w Europie Środkowej i przezwyciężania rekordowego spadku odnotowanego jesienią 2011 r. Pokazuje ono ogólne złagodzenie negatywnych nastrojów inwestorów, które znajduje odbicie w znaczącym ożywieniu na rynku fuzji i przejęć w regionie w tym samym okresie — mówi Oliver Murphy, partner w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Dobre nastroje panują wśród sporej części przedstawicieli PE Europy Środkowej — 23 proc. z nich spodziewa się poprawy warunków ekonomicznych w nadchodzącym półroczu. 68 proc. uważa, że realia prowadzenia biznesu pozostaną takie same jak obecnie, a jedynie 9 proc. przewiduje pogorszenie. Prawie jedna trzecia oczekuje zwiększenia aktywności na rynku private equity, a 59 proc. respondentów zamierza skoncentrować się przede wszystkim na nowych inwestycjach. Poza tym 18 proc. badanych zamierza poświęcić więcej czasu na pozyskiwanie kapitału, co świadczy o tym, że w najbliższych latach planują zwiększyć działalność inwestycyjną. Co ciekawe — 59 proc. respondentów deklaruje, że w najbliższym półroczu będzie więcej kupować niż sprzedawać, a zaledwie 3 proc. przyznaje, że będzie przede wszystkim sprzedawać.

Plany i oczekiwania

— Pomimo niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych i niepewności co do tempa wzrostu europejskiej gospodarki fundusze private equity i venture inwestują i nadal planują nowe inwestycje w branże, które gwarantują stabilny wzrost i szybko dostępne rynki zbytu, takie jak przemysł spożywczy. Oczekują jednak szybszego wyjścia z inwestycji. Fundusze PE, z natury większe, preferują inwestycje w duże, dojrzałe spółki gdzie ryzyko jest ograniczone, a dzięki dopływowi gotówki z funduszy podmioty te będą mogły szybciej zrealizować strategie ekspansji na nowe rynki, wygenerować większą wartość dla funduszu i zapewnić korzystne wyjście z inwestycji. Fundusze venture, inwestujące w mniejsze spółki, ograniczają inwestycje w early stage i start-upy, koncentrując się również na dojrzałych firmach wymagających niewielkiego dokapitalizowania i wsparcia w zarządzaniu lub wejściu na inne rynki — komentuje Anna Nietyksza, ekspert od funduszy venture capital, prezes firmy Eficom.

Badanie Deloitte wskazuje, że inwestorów PE będzie interesować głównie przemysł wytwórczy i spożywczy. Zaskakuje z pewnością konkluzja, że najmniejszym zainteresowaniem będzie się cieszyła branża telekomunikacyjna i technologiczna.

Znaczna część funduszy działających w Polsce upatruje szans na zysk szczególnie w branży nowych technologii.

— Obszarami naszych zainteresowań inwestycyjnych pozostają internet, mobile, e-commerce, nowe media oraz IT. W nich postrzegaliśmy i postrzegamy potencjał do dużych zwrotów z inwestycji — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Jego zdaniem, w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej inwestowanie w branżę nowych technologii jest o tyle bezpieczne, że wymaga stosunkowo niewielkich inwestycji w majątek trwały.

— W tym obszarze inwestuje się przede wszystkim w ludzi, a trudniejsza sytuacja rynkowa wyzwala większą kreatywność. Łatwiej również prowadzi się negocjacje. Z tych właśnie względów w najbliższym czasie konsekwentnie realizować będziemy naszą strategię inwestycyjną — podkreśla Maciej Hazubski.

Luka inwestycyjna

Zdobycie kapitału na start i rozwój to nie lada wyzwanie, z którym na co dzień mierzą się pomysłodawcy i przedsiębiorcy.

— W związku z wymogami ostrożnościowymi dla banków i ograniczeniem akcji kredytowej dla mniejszych firm oraz zwiększonej ostrożności private equity i venture znacząco ograniczona została pula kapitału dostępna dla małych i średnich innowacyjnych firm, potrzebujących dokapitalizowania poniżej 5 mln EUR. W przypadku Polski luka inwestycyjna dotyczy inwestycji poniżej 5 mln zł — mniejsze, innowacyjne firmy, często firmy technologiczne, nie są w stanie pozyskać niezbędnego kapitału na przetrwanie fazy start-up i rozwój w fazie early stage — zwraca uwagę Anna Nietyksza. Ale jest szansa na to, że rynek venture capital w Europie dostanie wiatru w żagle.

— Komisja Europejska zdecydowała się wystąpić z propozycją utworzenia nowego wehikułu inwestycyjnego pod nazwą Europejskie Fundusze Venture, który dzięki paszportowi europejskiemu i jednolitym regulacjom dla wszystkich krajów UE może przyciągnąć więcej inwestorów kwalifikowanych spoza krajów UE i ożywić europejski rynek venture, który stoi daleko w tyle za USA i krajami Azji i nie finansuje innowacyjnych firm, które mogłyby się przyczynić do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia konkurencyjności gospodarki europejskiej, a w konsekwencji jej wyjścia z kryzysu — mówi Anna Nietyksza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu