Fundusze też odczuły korektę

Krzysztof Hejduk
opublikowano: 14-02-2007, 00:00

Miniony tydzień był jednym z najgorszych na giełdzie w ostatnich miesiącach. Niemal wszystkie fundusze, których wyceny zależą od wartości akcji, zanotowały spadki wartości jednostki. Tylko fundusze RPP kończyły tydzień na plusie.

Tylko dwa na dwadzieścia trzy fundusze z grupy AKP zanotowały wzrosty. Uznanie należy się Skarbcowi-TOP Funduszy Akcji SFIO (najgorszy fundusz w zestawieniu sprzed tygodnia) oraz tradycyjnie już DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek. Wartości jednostek obu wzrosły o blisko 2 proc. Warto także zauważyć, że DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek wzrósł od początku roku aż o blisko 12,5 proc. Gorzej niż w poprzednim tygodniu radziły sobie także fundusze spółek zagranicznych. Tutaj średni spadek w minionym tygodniu wyniósł -0,51 proc. Dla porównania — średnia dla grupy AKP to -1,84 proc.

Grupę funduszy mieszanychMIP oraz stabilnego wzrostu SWP ratowały obligacje wchodzące w skład portfeli (ich procentowy udział to 40-60 proc.). Pomogły one zmniejszyć skalę strat wynikających z przewartościowania akcji. W obu grupach tylko dwóm funduszom udało się zanotować wzrost wartości jednostek. Były to ponownie DWS Polska FIZ Stabilnego Wzrostu oraz Skarbiec-TOP Funduszy Stabilnego Wzrostu (także najgorsze fundusze w zestawieniu sprzed tygodnia). Fundusz Skarbiec-TOP Funduszy Stabilnego Wzrostu to fundusz inwestujący większość swoich aktywów w jednostki innych bezpiecznych funduszy, a pozostałą część w jednostki akcyjne. Możliwości bezpośredniego inwestowania są ograniczone. W grupach MIP i SWP średnie spadki wyniosły odpowiednio -1,44 proc. i -0,5 proc.

Zmieniła się sytuacja na rynku funduszy obligacji amerykańskich. Inwestycja w KBC Dolar FIZ była najlepszą w minionym tygodniu. Minimalne korekty stawki WIBID 6M oraz 12M nie miały większego wpływu na zachowanie się funduszy z grupy RPP. Fundusze te drożały średnio o 0,07 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Hejduk

Polecane